PROSLAVLJEN 18. TJEDAN CARITASA ŽUPE PRELOG

29.09.2013

U Prelogu se već tradicionalno održao 18. Tjedan Caritasa od nedjelje 29. rujna do nedjelje 6. listopada 2013. kada se ujedno održalo Kruničarsko proštenje.

Sam tjedan Caritasa zamišljen je kao poticaj župljanima da se uključe u karitativne djelatnosti, da prije svega djelatnom i svjedočkom vjerom pomognu onima koji su zaista u potrebi. Ta se vjera prilikom ovoga tjedna mogla pokazati u molitvi za siromašne i one koji su u potrebi, ali i djelovanjem na različite načine.

Tako je u ponedjeljak bio organiziran posjet volontera Caritasa starim i bolesnim župljanima župe Prelog gdje su volonteri barem malo željeli ublažiti njihovu bol, nemoć, osamljenost i poteškoće u kojima se nalaze. U utorak bio je Dan djelotvorne ljubavi u koji su se mogli uključiti svi ljudi dobre volje jer su se preko cijeloga dana, ali i cijeloga tjedna skupljali darovi za sve obitelji slabijeg materijalnog stanja koji će se zatim dijeliti svakog prvog petka u mjesecu svim potrebnima.

U srijedu bio je organiziran susret sa članovima i volonterima kluba „Duga“ – koji je dio udruge za pomoć osobama s mentalnom retardacijom Međimurske županije. Tako su se i župljani mogli bolje upoznati s članovima, ali i voditeljima i volonterima kluba „Duga“. Na večer, poslije svete mise bilo je organizirano i predavanje koje je održala č. s. Ljiljana Radošević pod nazivom Marija, žena i majka u kojem je osvijetlila upravo ta dva pogleda na Blaženu Djevicu Mariju.

Četvrtak je bio dan u znaku euharistije. Ponajprije održan je blagoslov kruha u Srednjoj školi Prelog, a vrhunac toga dana bilo je gostovanje preč. Josipa Đurkana, čuvara svetišta Predragocijene Krvi Kristove u Ludbregu koji je u Prelog došao zajednicom Krvi Kristove iz Ludbrega. Preč. Đurkan predvodio je svetu misu i ponovno pozvao na razmišljanje o svetoj misi – toj najvećoj tajni i najvećem daru kojega smo mogli primiti od Boga. Poslije večernje svete mise bilo je održano i euharistijsko klanjanje pred Presvetim oltarskim sakramentom i relikvijom Predragocijene Krvi Kristove koje su predvodili članovi molitvene zajednice Krvi Kristove. Cijeli dan završio je zajedničkim druženjem molitvenih zajednica u Pastoralnom centru.

Petak Tjedna Caritasa već je tradicionalno imenovan kao Dan zahvale za život, u kojemu se slavi život osobito onih koji su doživjeli mnoštvo godina u životu. Tako je večernja sveta misa bila Zahvalnica za sve članove župne zajednice koji su ove godine slavili 80 godina života. Svetu misu predvodio je vlč. Antun Štefan koji je u svojoj propovijedi pokušao potaknuti župnu zajednicu na jednu zahvalnost prema svim starijim osobama.

Subotom su prigodno bili obilježeni Dani kruha gdje je naš Caritas imao izložbu rada naših ruku i plodova zemlje tijekom cijeloga dana. U poslijepodnevnim satima održano je zanimljivo predavanje o karitativnom djelovanju Bl. Alojzija Stepinca koje je održao msgr. Juraj Batelja, postulator kauze za proglašenje svetim Bl. Alojzija Stepinca. U tome se predavanju osobito osvrnuo na djelovanje Bl. Stepinca na Međimurskom području osobito za vrijeme Mađarske okupacije Međimurja gdje je Stepinac imao osobito značajnu ulogu, ali i na njegovo karitativno djelovanje po cijeloj ondašnjoj Zagrebačkoj nadbiskupiji.

Nakon predavanja msgr. Batelja predvodio je večernju svetu misu, u koncelebraciji sa župnikom i župnim vikarom, koja je bila uvod u sutrašnje slavlje Blažene Djevice Marije od Krunice. Nakon svete mise održana je procesija sa svijećama, molitvom i pjesmom po Trgu sv. Jakoba čime je svečano obilježen početak župnoga slavlja.

Vrhunac i završetak 18. tjedna Caritasa dogodio se u nedjelju, 6. listopada, kada je župna zajednica u Prelogu slavila Kruničarsko proštenje ili Blaženu Djevicu Mariju od Krunice. Središnje misno slavlje predvodio je msgr. Juraj Batelja sa domaćim svećenicima i svećenicima Donjomeđimurskog dekanata. Msgr. Batelja je u svojoj propovijedi osobito istaknuo pojam vjere prije svega kakva bi vjera trebala biti kod svakoga vjernika, a zatim se osvrnuo na vjeru Blažene Djevice Marije i blaženog Alojzija Stepinca.

Nakon misnog slavlja župljani su se uputili procesijom prema Pastoralnom centru gdje je bila blagoslovljena slika „Hrast među hrastovima“ poznatog talijanskog slikara Gianfranca Rontanija. Slika je dar je prof. dr. Matije Berljaka muzeju Croata Insulanus.