Cvjetnica

20.03.2016
Na nedjelju prije uskrsnuća cvjetnicu 20.3. u župi Prelog svečana procesija je krenula iz Sajmišne ulice prema župnoj Crkvi. Kod pila u sajmišnoj ulici okupio se veći broj vjernika koji je prisustvovao obredu blagoslova maslinovih grančica. U župnoj crkvi Mješoviti župni zbor pjevao je  muku po Luki. Cvjetnicom je također započeo Sveti Tjedan čiji vrhunac je vazmeno trodnevlje.

Cvjetnica je neobičan blagdan: tu se dodiruju, dapače miješaju tolike suprotnosti: uzvik oduševljenja «hosana» s uzvikom mržnje «raspni ga», trijumf i muka, ljubav i izdaja. Sve je to sadržano i u liturgijskom slavlju Crkve. Rado se sjećamo procesija s maslinovim grančicama našeg djetinjstva, ali u našim ušima odzvanja također bolna melodija muke. Dušu nam napunja miris proljeća, ali i miris cvijeća na Isusovom grobu. Sve to bez prijelaza, ispremiješano.

Promotrimo najprije Isusovu cvjetnicu. U ovom danu nalazi se sažeto sav jeruzalemski period Isusova života, kao na jednoj fotografiji. Jeruzalem je mjesto velikih zbivanja, ali tri događaja možemo na poseban način istaknuti: ulazak u grad uz radosne povike, niz izdaja, te na kraju smrt na križu.

Isusova cvjetnica počinje hosanom, radosnim usklicima, slavljem. Isus je volio ovaj grad, oplakao ga je zajedno sa svim tragičnim ljudskim sudbinama u njemu. O kako bismo rado znali, da li je bio sretan kad je ulazio u voljeni grad usred radosnih usklika, ili je već osjećao tjeskobu tragičnog svršetka? Da li je ipak pomislio načas, da su ga možda konačno shvatili, razumjeli njegovu poruku, povjerovali u njega građani i toga grada, kao što su mu vjerovali svojedobno Samaritanci, kad je čitav grad izišao da ga pozdravi, da ga pozove u svoj grad i da ga tamo zadrže neko vrijeme? Ne znamo. No smijemo pretpostaviti, da je sudjelovao u radosti tog jednostavnog naroda koji ga je dočekao uz veselje, svakako je pustio da se raduju, da viču, kliču, plešu oko njega, dapače, branio ih je od zlobnih napada farizeja.

Ali ovaj val radosti nije dugo potrajao. Tek što je ušao u grad, našao se suočen s napadima farizeja, s nizom većih i manjih izdaja. Juda se već cjenka s njegovim neprijateljima da ga izda, učenici su već pospani, narod već drugdje traži svoje male radosti. Gdje su sada oni koje je ozdravio, koje je nahranio, koje je utješio? Gdje su mu prijatelji? Zatim dolazi osamljenost, tjeskoba, smrtni strah, poniženje sa strane velikih svećenika, običnih vojnika, Pilata i Heroda te na kraju stravična smrt, tragičan svršetak jednog mladog, nevinog života. Sve se to zbilo u Jeruzalemu za svega nekoliko dana. Cvjetnica nas podsjeća na sve to.