24. obljetnica spomena žrtve Vukovara

18.11.2015
U srijedu 18.11. u 18,00 u župi Prelog slavila se sveta misa za sve žrtve grada Vukovara. Na misi su prisustvovali gradonačelnik grada Preloga gosp. Ljubomir Kolarek, bivši saborski zastupnik gosp. Dragutin Glavina te predsjednik Gradskog vijeća grada Preloga gosp. Goran Gotal i hrvatski branitelji uz veći broj okupljenih vjernika. Ove godine spominjemo se 24. godišnjice pada grada Vukovara i tragedije koja je zadesila njegova stanovnike i branitelje. Sv. misu slavili su vlč. Karlo Šimek, župni vikar i preč. Antun Hoblaj, župnik. U prigodnoj propovijedi vlč. Šimek je istaknuo između ostalog je rekao: Nad zatočenim vukovarskim braniteljima i civilima počinjeni su mnogi zločini, a na nekadašnjem poljoprivrednom dobru “Ovčara”, između ostalog, ubijeno je 200 branitelja i civila odvedenih 19. studenoga iz vukovarske bolnice. Oni su zakopani u masovnoj grobnici. Do danas se još ne zna gdje je završilo preko 200 osoba koje se vode kao nestale. U spomen na stradanje Vukovara u Domovinskom ratu Hrvatski sabor proglasio je 2009. godine 18. studeni Danom sjećanja na žrtvu Vukovara.

Danas se sjećamo svih  žrtava i želimo im se pokloniti. Premda je Vukovar pao, tadašnja JNA izgubila je svoju borbenu učinkovitost i nije više imala snage za daljnja ozbiljna napredovanja. Tako se s pravom može reći da je Vukovar branio ostatak Hrvatske od agresije JNA, TO, četnika, domaćih pobunjenih Srba i paravojnih skupina. Vukovar ostaje simbol otpora Hrvatske velikosrpskoj agresiji, simbol hrabrosti i srčanosti da se obrani domovina. Naša sloboda i naša neovisnost je imala veliku cijenu koju možda olako zaboravljamo. Tu cijenu platili su svojom krvlju hrvatski branitelji. Tu cijenu još danas plaćaju djeca koja su ostala bez očeva i majki, tu cijenu plaćaju žene koje su ostale bez svojih muzeva i sinova, tu cijenu plaćaju majke koje su ostale bez svojih sinova. Zaboraviti žrtve tih ljudi, branitelja, žena, očeva i majki bila bi izdaja, sramota i neizmjerna nepravda. Neka im je svima vječna slava i hvala! Amen