SVETI LOVRO – ODSJAJ SVETOSTI

10.08.2022

Lovreče. Stoljetno obilježavanje blagdana svetoga Lovre svake se godine iznova nastoji na dostojan i kršćanski način obilježiti u Cirkovljanu. Sveti Lovro, đakon Rimske crkve i mučenik iz ljubavi prema Bogu, zaštitnik je ovog malog, pitomog, jednostavnošću i mirom ispunjenog sela Cirkovljan.

Pred sam blagdan Lovreča prethodila je trodnevna duhovna priprava koja je započela u nedjelju, 7. kolovoza. Euharistijska slavlja kao i nadahnute propovijedi imao je preč. Stjepan Najman, Cirkovljančan, župnik u župi Sv. Nikola u Varaždinu. Svojim homilijama nastojao je u prisutnim vjernicima pobuditi ljubav i žar i otvorenost, na primjeru svetaca, Kristu Gospodinu.

U ponedjeljak, 8. kolovoza nakon svete mise, u organizaciji DVD-a Cirkovljan, upriličena je i otvorena mala fotoizložba o tijeku obnove Crkve sv. Lovre od njezinih početaka pa sve do danas.

Na sam dan proslave Lovreča, blagdana sv. Lovre ranu svetu misu predslavio je vlč. Toni Štefan koji je u svojoj homiliji osvrnuo na Lovrinu jednostavnost i siromaštvo, a s druge strane veličinu i duhovno bogatstvo.

Središnje euharistijsko slavlje predslavio je msgr. Antun Perčić, generalni vikar varaždinske biskupije u zajedništvu sa domaćim župnikom preč. Antunom Hoblajem te svećenicima iz dekanata i gostima.

Na svetoj misi, koja se već desetak godina slavi vani na otvorenom ispred same crkve okupio se poveći broj župljana i vjernika, koji su unatoč vrućini toga desetog dana u mjesecu kolovozu strpljivo i pobožno prisustvovali i slavili Gospodina i njegovog sveca sv. Lovru.

Msgr. Perčić također je na svoj način u propovijedi istaknuo važnost svetosti nabrajajući nekoliko primjera, a kazao je kako samo u jednostavnosti srca i pogleda usmjerena prema Gospodinu možemo postići onu istu svetost koju su postigli toliki i toliki znani i neznani prije nas.

Ovaj blagdan završio je večernjicom i blagoslovom s Presvetim Sakramentom istoga dana.

Svim vjernicima i župljanima koji žive na području Cirkovljana ili su na bilo koji način povezani sa ovim mjestom najiskrenije čestitamo blagdan svetoga Lovre. Želimo i molimo kao župna zajednica da mještani Cirkovljana svetoga Lovru, svoga zaštitnika nasljeduju u njegovoj jednostavnosti i poniznosti te da svoj život uvijek spremno stave na raspolaganje Bogu i braći ljudima.