OBAVIJESTI O LITURGIJSKIM SLAVLJIMA U VELIKOM TJEDNU

04.04.2020

Nedjelja Muke Gospodnje – Cvjetnica:

• župna sveta misa u našoj župnoj crkvi slavit će se u 10:00 sati, bez prisutstva vjernika. Svetu misu pozvani smo pratiti putem televizije, radija ili preko interneta. Neki od mogućnosti za to su:
  • Varaždinska televizija (VTV) - 9:00 sati. Svetu misu će u varaždinskoj katedrali predvoditi naš varaždinski biskup mons. Bože Radoš.
  • Hrvatska televizija: (HRT 1) - 10:00 sati. Svetu misu će u crkvi Tijela Kristova u zagrebačkom naselju Sopot predvoditi zagrebački nadbiskup kardinal Josip Bozanić.

- Zbog okolnosti koje živimo te poštivanja odredaba Stožera civilne zaštite vjernici se pozivaju da ne nabavljaju maslinove, palmine ili druge cvjetne grančice. Ukoliko ih već imaju u svojim domovima ili okućnicama neka ih postave na prikladno mjesto kao znak proslave Cvjetnice u obitelji – „kućnoj crkvi“.

- Cvjetnica je dan kada smo obično molili pobožnost križnog puta prolazeći ulicama naše župe. Zato vas pozivamo da na Cvjetnicu u 15:00 sati u našim obiteljima molimo pobožnost križnog puta! Možete uzeti klasični križni put iz molitvenika ili posegnuti za nekim vama dragim tekstom. Svakako, neka bude prilagođen tako da i djeca mogu sudjelovati i moliti.

Obredi Velikog Tjedna:

• Svete mise i obredi Velikog Tjedna u našoj župi će se slaviti u uobičajenim terminima, kao što je to bio običaj svih ovih godina.
  • Zbog okolnosti pandemije koronavirusa, vjernici u obredima neće moći fizički sudjelovati. Usprkos tome, u vrijeme kada se u župnoj crkvi odvijaju obredi ili slavi euharistija, pozvani smo aktivno sudjelovati molitvom, a osobito prateći prijenose obreda Velikog Tjedna na televiziji, radiju ili na internetu.
  • Na svetkovinu Uskrsa, rana župna misa slavit će se u 7:00 sati u našoj župnoj crkvi, bez prisutstva vjernika.

- Blagoslov jela za Uskrs: U obiteljima se ovlašćuje roditelje (oca ili majku), predstojnicu ili predstojnika kuće da, u svojim kućama, na darove koje žele blagosloviti, nakon zajedničke molitve Oče naš u kojoj sudjeluju svi ukućani, zazovu Božji blagoslov. Župnik će nakon jutarnje mise na Uskrs u crkvi moliti blagoslov za sve župljane. U obredu blagoslova i u crkvi i u našim kućama, izostavit će se škropljenje blagoslovljenom vodom. Dovoljna je molitva i znamenovanje križem.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

• Okolnosti u kojima živimo traže od nas svjedočenje vjere i kršćanske ljubavi. Stoga smo pozvani, svatko na svoj način i u okvirima mogućeg, brinuti o  najpotrebnijima među nama: o starijima, bolesnima; osobito o onima koji žive sami.
  • Veliki Tjedan koji je pred nama bit će u mnogočemu drukčiji od svih koje smo do sada doživjeli. Ipak, pozvani smo prepoznati i u ovim danima koji su pred nama Božji dar.
  • Sveto vrijeme Velikog Tjedna prilika je da u našim obiteljima budemo sjedinjeni u molitvi i razmatranju Božje Riječi i otajstvenih događaja Isusove muke, smrti i uskrsnuća. Nastojimo u osobnom razmatranju rasti u ljubavi prema Gospodinu i prema svojim bližnjima i tako biti djelić žive Crkve koja diljem svijeta slavi najveća otajstva naše vjere.