Obilježen Dan Hrvata u Kaniži

19.11.2016

Tradicionalni dan Hrvata u Mađarskoj obilježen je u subotu, 19. studenoga u Nagykaniszi. Susret je započeo Svetom Misom u crkvi Srca Isusova koju je predvodio mons. Josip Mrzljak, biskup varaždinski. Koncelebrirali su domaći župnik, svećenici Hrvati rođeni u Mađarskoj i preč. Antun Hoblaj, župnik i dekan Donjomeđimurskog dekanata. Također, na misi je sudjelovao i župni zbor Svetog Jakoba koji je predvodio liturgijsko pjevanje. Nakon Svete Mise, program je nastavljen otvorenjem izložbe „Obitelj Zrinski i Hrvati kre Mure“ i prigodnim kulturnoumjetničkim programom. Tijekom svečanosti Spomenica za izniman doprinos društveno-političkom životu Hrvata u Mađarskoj dodijeljena je mons. Blažu Horvatu, pokojnom kanoniku Zbornog kaptola Čazmansko-varaždinskog. Mons. Blaž Horvat je kroz dulje vremensko razdoblje redovito obilazio Hrvate u Mađarskoj, služio Svete Mise i na mnoge druge načine brinuo za očuvanje vjere i identiteta Hrvata u Mađarskoj. Valja istaknuti kako ovakvi susreti sigurno pridonose daljnjem jačanju suradnje i zajedništva Hrvata s obje strane rijeke Mure i vjerujemo da će naši Prekmurski Hrvati sačuvati svoju tradiciju, jezik i običaje kojima obogaćuju domovinu iz koje su potekli, ali i domovinu u kojoj sada žive.