XXI. tjedan Caritasa

02.10.2016

Već po tradiciji, naša župa, uoči Kruničarskog proštenja koje slavimo prve nedjelje u mjesecu listopadu, obilježava tjedan Caritasa. Nakon što je u nedjelju predstavljen program i aktivnosti cijelog tjedna, u ponedjeljak se započelo s prikupljanjem darova za potrebe Caritasa. Utorak je bio rezerviran za posjet starijim i bolesnim župljanima, a srijeda za susret s članovima i volonterima kluba „Duga.“ Duhovnu obnovu u ponedjeljak, utorak i srijedu predvodio je dr. sc. Krunoslav Novak, profesor na Hrvatskom katoličkom sveučilištu. Dr. Novak je u svojim propovijedima naglasio kako naša djelotvorna ljubav, naš Caritas nisu motivirani samo ljudskim potrebama, već našom vjerom, našom željom za upoznavanjem Boga. Isto tako, istaknuo je kako trebamo biti spremni prihvatiti žrtve i nepravde poput patnika Joba. Također, naglasio je da trebamo paziti na koji ćemo način mi Boga predstaviti ljudima, zato jer o našem navještaju često ovisi hoće li se ljudi odlučiti za život u vjeri. U utorak je nakon Svete Mise prikazan film „Madrecitas, Službenice Milosrđa, misionarke u Ekvadoru“. U srijedu je nakon Svete Mise dr. Novak održao predavanje na temu: „Putem milosrđa u svijetu medija, novi vidovi zajedništva“. Pozvao je sve prisutne na kritičko korištenje medija, ali i upozorio na sve opasnosti koje prijete posebno djeci i mladima koji nisu poučeni o odgovornom korištenju medija. Četvrtak je dan euharistije kada imamo čast i mogućnost klanjanja pred relikvijom Predragocjene Krvi Kristove iz istoimenog svetišta u Ludbregu. Svetu Misu je u četvrtak predvodio vlč. Kristijan Stojko, župni vikar u Ludbregu. Posebno radostan i svečani dan bio je u petak kada su naši osamdesetgodišnjaci proslavili Dan života. Nakon Svete Mise koju je predvodio župnik preč. Antun Hoblaj, slavljenici su nastavili druženje u Pastoranom centru i prisjetili se svoje mladosti uz pjesmu limene glazbe i tamburaša. U subotu je obilježen Dan kruha i zahvale uz izložbu rada naših ruku i plodova zemlje. U nedjelju je proslavljeno Kruničarsko proštenje i sužena je Sveta Misa zahvalnica za plodove zemlje i za završetak tjedna Caritasa. Svetu Misu je predvodio dr. sc Krunoslav Novak koji je u propovijedi pozvao da se približimo Bogu, zato jer kada se približavamo Bogu, približavamo se jedni drugima. Na Misi su prineseni plodovi ubrani ove jeseni i darovi namijenjeni potrebama Caritasa. Ovogodišnji tjedan Caritasa i Kruničarskog proštenja zaključen je uz zvuke španjolskog baroka na koncertu koji je održan u našoj župnoj crkvi prigodom Baroknih večeri.

Nikola Markušić