Hodočašće u Bistričkom svetištu

28.07.2012

U hrvatskom nacionalnom svetištu u Majke Božje Bistričke održano je u subotu 28. srpnja hodočašće vezano uz blagdan sv. Joakima i Ane, tzv. "aninsko" hodočašće.

Vjernici Donjomeđimurskog i Ludbreškog dekanata pohodili su bistričko svetište, a mnogi od njih stigli su pješice. Središnja misna slavlja u Crkvi na otvorenom bl. Alojzija Stepinca predvodio je krčki biskup Valter Župan. U homiliji biskup Župan istaknuo je kako mnogo puta kratkovidno prosuđujemo. "Zna Bog što radi. Bog možda hoće preko tvoga života učiniti i pokazati ljudima velike stvari, ali mu ti u svojoj kratkovidnosti to ne dozvoljavaš. Imaj povjerenja u Boga, i onda kada se stvari ne događaju onako kako bi ti htio. Velik je Bog i prema tebi, nije te zaboravio. No, mi to smećemo s uma i zato nam se odgađa ono što nam se događa", upozorio je biskup.

Biskup je istaknuo da se ne treba neprestano žaliti, već treba odbaciti sve što se protivi Božjem pogledu i njegovoj volji, držati se njegovih zapovijedi i njegovih riječi. Sve drugo su ispraznost i ljudske tlapnje, poručio je biskup i upozorio da se u pitanju ljudskoga života i u pitanju začeća ne smiju upotrebljavati nikakvi postupci koji dovode u opasnost i vode u smrt druge ljudske živote, pa makar drugi ljudski životi bili "jako, jako sićušni, da ih se ne vidi".

Svi smo mi bili tako sićušni i u tu sićušnost Bog je usadio neumrlu dušu, istaknuo je mons. Župan i pozvao: "Sjetimo se, da nismo tako sitni bili, nas danas ovdje ne bi bilo. Zato poštujmo ono što je Božje, jer samo to može zazvati Božji blagoslov. Drugo sve ne vodi napretku, sve drugo Bog ne može blagosloviti. Neka Blažena Djevica Marija nama isprosi od Boga mudrost i jakost da znamo izabrati ono što je Božje. Kada smo na Božjoj strani, nemojmo se ničega bojati."