MINISTRANTI I PJEVAČI HODOČASTILI NA UDBINU I U KRAŠIĆ

20.06.2014

U petak, 20. lipnja 2014. naši su mladi pjevači i ministranti išli na hodočašće i izlet na Udbinu i Krašić.

Na izlet su išli Ribari sv. Jakoba, mladi zbor iz Cirkovljana te ministranti iz Preloga, Cirkovljana i Otoka.

Prva postaja bila je Udbina – Crkva hrvatskih mučenika. Ondje nas je srdačno dočekao mons. Tomislav Rogić, župnik udbinski koji nas je najprije uputio prema kipu sv. Ivana Pavla II., gdje nam je ukratko ispričao par riječi o Udbini, a zatim smo išli u crkvu gdje smo vidjeli repliku Višeslavove krstionice gdje nam je župnik ispričao nekoliko detalja iz hrvatske i crkvene povijesti u kojima je taj kraj odigrao važnu ulogu.

Poslije smo imali svetu misu koju su pjesmom animirali Ribari sv. Jakoba. Nakon svete mise razgledali smo okolicu i ušli u kriptu ispod crkve gdje smo odgledali kratki film o ličkom kraju i Udbini, a nakon toga nam je župnik u nekoliko riječi opisao kako je nastala Crkva hrvatskih mučenika i kako se gradila. Nakon toga posjetili smo još muzej koji se nalazi ispod kripte gdje smo razgledali izložbu hrvatske povijesti u tehnici drvenog mozaika.

Nakon razgledavanja Crkve hrvatskih mučenika spustili smo se s brda na kojem je crkva i stigli pred tvornicu peleta Moderator gdje nas je dočekao g. Stjepan Hrešć koji nas je proveo tvornicom te smo mogli naučiti nešto o obnovljivim izvorima energije, kao i dobivanju struje iz drva kao i o peletima.

Nakon Udbine krenuli smo putem Krašića, pa smo se putem zaustavili u Vojnom kompleksu na Turnju kraj Karlovca gdje smo vidjeli zbirku naoružanja iz Domovinskog rata.

Posljednje odredište našeg hodočašća bio je Krašić gdje nas je dočekao vlč. Dragutin Kučan koji nam je ukratko opisao važnost Krašića, a također nam je ispripovjedio životopis kao i poneke zgode našega blaženika Alojzija Stepinca. Nakon posjeta crkvi, posjetili smo i spomen-kuću gdje je bl. Alojzije Stepinac boravio u pritvoru. Nakon posjeta Krašiću zaputili smo se prema Prelogu.