MINISTRANTI ŽUPE PRELOG HODOČASTILI U LUDBREG

29.08.2013

Svake godine prigodom proslave Svete nedjelje mnoštvo vjernika hodočasti u Ludbreg. Četvrtak je dan kada se u svetištu Predragocjene Krvi Kristove okupljaju ministranti i vjeroučenici Varaždinske biskupije. Tako su se 29. kolovoza 2013. godine ministranti i vjeroučenici naše župe zaputili na hodočašće u Ludbreg u kojem se toga dana okupilo oko 400 djece i mladih. Susret je započeo u 9 sati kod Zavjetne kapele prigodnom katehezom. Ministranti i vjeroučenici bili su raspoređeni u grupe koje su vodili animatori, a tema kateheze bila je Pričest je izvor života. Cilj kateheze bio je približiti pojam euharistije kao hrane za naš duhovni i vječni život, uočiti važnost ludbreškog svetišta, a ujedno upoznati hrvatskog blaženika Ivana Merza koji se posebno istaknuo u štovanju euharistije. Sama tema kateheze zapravo je misao bl. Ivana Merza koju je on zapisao u svoj dnevnik kao 17-godišnji srednjoškolac, a spoznao ju je na temelju osobnog iskustva.

Nakon rada u grupama slijedilo je zajedničko euharistijsko slavlje koje je predvodio vlč. Ivan Grbešić, duhovnik u Međubiskupijskom sjemeništu na Šalati u Zagrebu. Vlč. Grbešić u svojoj propovijedi poslužio se kotačem s bicikla kojeg je usporedio s Isusom u našem životu. Također je naglasio važnost molitve i nedjeljne svete mise za život svakog vjernika.

Nakon misnog slavlja i kratke stanke za ručak svi smo se zaputili u kino dvoranu gdje se nastavilo naše druženje. Tu nam se također obratio vlč. Grbešić koji je ispričao kako je njega Isus pozvao da ga slijedi. Posebno je bio zanimljiv trenutak kada je pozvao na pozornicu sve one koji bi htjeli postati svećenici, redovnici i redovnice. Pridružilo mu se oko tridesetak djece i mladih koji su bili nagrađeni velikim pljeskom. Također su bila prikazana dva svjedočanstva iz filma Susret. Nakon pojedinog svjedočanstva na pozornicu su došle osobe koje obavljaju različite službe u Crkvi, pa smo tako upoznali redovnicu, vjeroučiteljicu, animatoricu, bogoslova, svećenika i animatora, a imali smo priliku i postaviti im pitanja.

Na kraju susreta vlč. Siniša Dudašek, biskupijski povjerenik za pastoral ministranata, zahvalio je svima na sudjelovanju, te nas potaknuo da molimo za nova duhovna zvanja, ali i za one koji su se već odazvali na Isusov poziv. Primili smo Božji blagoslov i zapjevali pjesmu „Krist na žalu“ kojom je završio ovogodišnji susret ministranata i vjeroučenika u Ludbregu.

Anamarija Režek