Hodočašće u Nacionalno svetište sv. Josipa u Karlovcu

12.02.2020

Svetog Josipa, zaručnika Blažene Djevice Marije, Isusovog hranitelja i čuvara svete Nazaretske obitelji, Hrvatski sabor je još davne 1687. godine proglasio zaštitnikom hrvatskog naroda. Njemu u čast u Karlovcu-Dubovcu od 1987. godine postoji Nacionalno svetište sv. Josipa. Želeći moliti zagovor sv. Josipa, u srijedu 12. veljače, i naši župljani hodočastili su u njegovo svetište.

Po dolasku nas je dočekao ravnatelj svetišta mons. Antun Sente ml. koji nam je progovorio o nastanku i povijesti svetišta, kao i o živoj Crkvi i svjedočanstvima brojnih hodočasnika kojima su, upravo po zagovoru sv. Josipa, bile uslišane molitve.

Hodočasnički program započeo je pobožnošću svetom Josipu, nakon koje je uslijedilo misno slavlje koje je predvodio i na kojem je propovijedao naš župni vikar vlč. Hrvoje Damiš, u koncelebraciji s našim župnikom preč. Antunom Hoblajom, mons. Antununom Senteom, ml., rektorom svetišta, vlč. Nikolom Sanjkovićem, župnikom iz Mahična i vlč. Kristijanom Gatarićem, upraviteljem župe Skakavca, Vukmanića i Ladvenjaka. Župni zbor naše župe svojim pjevanjem uljepšao je misno slavlje na kojem se okupilo na stotine vjernika iz karlovačkog kraja, ali i iz drugih dijelova Lijepe naše.

Na kraju misnog slavlja mons. Sente zahvalio se našem župniku preč. Antunu Hoblaju za redovito poticanje na čitanje Glasnika svetog Josipa te našoj župi uručio prigodnu zahvalnicu, a njemu osobno medalju Nacionalnog svetišta, budući da je baš naša župa najveći pretplatnik Glasnika svetog Josipa, što svjedoči o pobožnosti koju župljani naše župe gaje prema sv. Josipu. Pri kraju misnog slavlja svoju vjeru svjedočili su Ivan i Marija Sente (rođena Kukolj, iz Preloga) sa svoje troje djece.

Poslije svete mise, nastavili smo druženje s našim domaćinima koji su nas velikodušno i otvorena srca primili za svoj župni obiteljski stol. Hvala im na tome!

Molimo se i dalje svetom Josipu: za naše očeve, naše obitelji, i za našu dragu domovinu Hrvatsku!

Sveti Josipe, zaštitniče hrvatskog naroda, moli za nas!

Video prijenos svete mise možete pogledati ovdje