Lovreče u Cirkovljanu

10.08.2016

Kao i svake godine 10. kolovoza na dan patrona Sv. Lovre, mučenika iz prvih kršćanskih vremena u Cirkovljanu na Trgu Sv. Lovre ispred crkve je proslavljen blagdan toga sveca u zajedništvu s domaćim i susjednim svećenicima. Jutarnju sv. misu za sve štovatelje Sv. Lovre predvodio je vlč. Stjepan Najman, župnik i dekan, domaći sin koji je ujedno imao i trodnevnicu uoči „Lovreča“.

            U 10,15 svečana procesija je krenula iz Društvenog doma zajedno s vatrogascima, Zrinkom gardom, pjevačima i gostima prema oltarnom prostoru ispred crkve. Prije početka sv. mise nazočnima se obratio Robert Verli, predsjednik mjesnog odbora koji je zahvalio dobročiniteljima preč. Matiji Berljaku i g. Antunu Mikecu, domaćim sinovima koji su zaslužni za obnovu Trga Sv. Lovre. Preč. Antun Hoblaj, domaći župnik, iznio je kratku povijest crkve u Cirkovljanu. 

Vjerojatno se prvo sjedište župe Prelog nalazilo na području današnjeg Cirkovljana i da se u prvom popisu župa Zagrebačke biskupije župna crkva u Prelogu navodi kao crkva sv. Lovre. Međutim, u okolici Cirkovljana nađeni su ostaci samostana za koje je već Ivan K. Tkalčić tvrdio da se tu nalazio posjed templara, koje je narod zvao "črleni fratri". Povijesni izvori tvrde da su neke međimurske crkve, npr. u Podturnu i Sv. Martinu na Muri te Cirkovljanu bile povezane sa srednjovjekovnim redovima. Tako kanonske vizitacije 1768. godine tvrde za Podturen da su tamo boravili templari, kao i za Sv. Martin na Muri iz 1779. godine, a na što se poziva i J. Bedeković.

Kanonske vizitacije iz 1688. godine tvrde, da je crkva u Cirkovljanu bila nekada župna crkva („aliguando fuisse pa rochialis“), a J. Bedeković tvrdi daje nekada pripadala Terrplarima („olim fuisse Ordinis Templariorum“). Osim crkve u Cirkovljanu gotičke arhitektonske detalje sačuvala je i crkva u Macincu. Jedna i druga se u izvorima ne spominju kao župne crkve.

Sada je crkva sv. Lovre u Cirkovljanu, barokizirana gotska građevina, i spominje se u popisu župa Zagrebačke biskupije iz 1334. godine kao jedina crkva u Međimurju posvećena sv. Lovri. To je jednobrodna građevina sa svetištem koje je izvana poligonalno, a iznutra polukružno. Zvonik je smješten uz zapadno pročelje, a sakristija se nalazi na sjevernoj strani. Godina uklesana povrh vratiju 1784. upućuje na kasnu barokizaciju crkve. Zvonik je podignut između 1813. I 1825. godine, a građen je bio za župnika Stjepana Fokyja, koji je župničku službu nastupio u Prelogu 1813. godine.

 Svečanu poldanjicu u 10,30 predslavio je preč. Ivan Hren, kanonik Prvostolnog kaptola zagrebačkog. Kanonik Hren je u nadahnutoj propovijedi govorio o ispunjenju života ljubavlju za Krista i svjedočenju svoje vjere. Nadalje napomenuo je kako Bog nije samo netko  s kime bismo popunili rupe i svoje planove nego onaj koji ravna našim životom.  

Kontakt

Župa sv. Jakoba st. ap.
Glavna ulica 34
40323 PRELOG

Telefon: 040 645 106
Fax:       040 646 700
info@zupa-prelog.hr

Antun Hoblaj, župnik i dekan
Preloški dekanat