Mladi Donjomeđimurskog dekanata na susretu Hrvatske katoličke mladeži u Vukovaru

30.04.2017

„Krist, nada naša“ bilo je geslo jubilarnog, desetog susreta Hrvatske katoličke mladeži koji je održan u župama Đakovačko-osječke nadbiskupije i u gradu Vukovaru. Trideset tisuća mladih okupilo se u subotu, 29. travnja u župama Đakovačko-osječke nadbiskupije gdje su sudjelovali u programu kojeg su pripremili domaćini. Mladi našeg Donjomeđimurskog dekanata su bili smješteni u Slavonskom Brodu, u župi bl. Alojzija Stepinca i u župi BDM Kraljice Mučenika u Vukovaru. Subotnji program u župi BDM Kraljice Mučenika započeo je raspoređivanjem mladih po obiteljima koje su nas primile. Nakon upoznavanja i okrepe uputili smo se u Hrvatski dom gdje je izvedena monodrama „Priče iz Vukovara“ prema lirskim pričama Siniše Glavaševića. Glumac Pere Eranović ovom predstavom podsjeća na događaje tijekom opsade Vukovara ali i pokušava rasteretiti svoje sugrađane i publiku govoreći o ljubavi, životu, neprijateljstvima, ratu, djetinjstvu… Nakon predstave krenuli smo prema stratištu „Ovčara“ gdje je održana molitva za žrtve Vukovara iz Domovinskog rata. Također, na „Ovčari“ smo poslušali svjedočanstvo gđe. Jelene Zera Gavrić koja je ukratko opisala tragične događaje koji su se zbili nakon pada Vukovara. Slijedio je Katehetski susret – „Krist, nada naša“ koji je održan u Bogdanovcima. Katehezu je predvodio mons. Tomislav Rogić, šibenski biskup. U katehezi je biskup Rogić progovorio o kreposti nade. Uzori življenja u nadi su Abraham, Blažena Djevica Marija i sveti Josip koji su imali pouzdanje u Boga tijekom cijelog svog života iako nisu bili pošteđeni muka, problema i patnji. Nakon kateheze, u hrvatskom domu u Bogdanovcima je započeo kulturno-zabavni program u kojem su nam se predstavili naši domaćini, a kasnije su se predstavile i sve prisutne skupine mladih. U veselom raspoloženju osjetili smo širinu slavonske duše i shvatili veliko značenje i ohrabrenje koje je ovakav susret donio našim domaćinima. Iskreno im ovim putem zahvaljujemo na svakom trudu koji su uložili kako bismo se ugodno i dobrodošlo osjećali u njihovoj sredini. Subotnji dan završili smo molitvom u crkvi i uputili se na počinak. Nedjeljni program započeo je okupljanjem na Memorijalnom groblju gdje je u 9:00 sati započela molitva koju je predvodio mons. Mijo Gorski, pomoćni zagrebački biskup. Nakon molitve, formirana je procesija kojoj je na čelu bio križ Susreta hrvatske katoličke mladeži. Središnje euharistijsko slavlje predvodio je mons. Đuro Hranić, nadbiskup đakovačko-osječki. Poslijepodne je bilo rezervirano za upoznavanje grada i sudjelovanje u programima koje su priredili organizatori. Susret je završio koncertom na kojem su nastupili Miroslav Škoro, Božja pobjeda, Ivana Husar Mlinac, Marija Husar Rimac, Alan Hržica i Opća opasnost. Zahvalni Bogu, našim domaćinima i organizatorima uputili smo se svojim domovima mislima okrenutim u budućnost prema sljedećem Susretu koji će biti 2020. godine u Zagrebu.

Nikola Markušić

Foto: Željko Sokač, Župa BDM Kraljice Mučenika, djos.hr