Prošćenje Gospe Karmelske u Štrukovcu

16.07.2017

U nedjelju, 16.veljače župa Selnica u svojoj filijalnoj crkvi Majke Božje Karmelske u Štrukovcu, proslavljeno je uobičajeno godišnje prošćenje, koje je ove godine predvodio mons. dr. Milan Šimunović iz Rijeke, zajedno sa svećenicima iz ove župe i drugim svećenicima, a sudjelovao je i mons. A. Perčić, generalni vikar biskupije. Predvoditelj je vezan na ovaj kraj i po prijateljstvu s braćom svećenicima Antunom Hoblajem, župnikom u Prelogu i dr. Alojzijem Hoblajem, zagrebačkim kanonikom i prof. u miru, rodom iz Štrukovca, a time i njihovom brojnom rodbinom. Župnik vlč. Tomislav Leskovar i braća Hoblaj htjeli su da se tom prilikom obilježi 50. godišnjica svećeništva koju mons. Šimunović slavi ove godine i u tom smislu župnik je sa predstavnicima djece pozdravio profesora, naglašavajući njegove važne službe i bogato pisano djelo od iznimno velike koristi za cijelu domovinsku Crkvu. Misno slavlje je svojim skladnim pjevanjem upotpunio župni selnički pjevački zbor.

Mons. Šimunović se odmah osvrnuo na razočaranje ljudi ovoga kraja koje je pogodilo veliko nevrijeme, sve do pijavice i prouzročilo velike štete, što i vjernike stavlja pred veliko pitanje kako je to Bog dopustio. Otklonivši mišljenje o nekoj Božjoj kazni u elementarnim nepogodama, ipak se nadovezao na mišljenje nekih ljudi i u medijima da se svi moramo promijeniti kako u odnosu prema sebi i prirodi gdje imamo udjela u krivnji i zbog naglih klimatskih promjena. Izražavajući razumijevanje za veliku muku ljudi i pozivajući na solidarnost, ukazao je na jedan drugi problem s pitanjem: dok se užasavamo zbog ovih 'životnih udara', kako to da se ne pitamo o velikim udarima koje se sručuju na naše živote uslijed djelovanja raznih medija, od interneta dalje, ideologija i dr. koji ruše vrijednosti u našim obiteljima, međuljudskim odnosima, i poput teških 'pijavica' razaraju tkivo hrvatskog i katoličkog naroda? Nama je danas moliti Majku Božju Karmelsku (Škapularsku) da nas zagovara kod svoga sina u izbavljenju od raznih zala koje pogađaju naš hrvatski narod. Treba nam čvrste i mučeničke vjere bl. Alojzija Stepinca, čovjeka i sveca velikih zasluga i za ovaj međimurski hrvatski kraj. Zar je potrebno neko komisijsko 'dokazivanje' i provjeravanje da je bio i jest veliki svetac, uzor i zagovornik od svih zala koja prate naš narod? Propovjednik je pozvao prisutne da, po zagovoru Majke Božje Karmelske i bl. Alojzija, ne propuste uspinjanje, simbolički govoreći, brdu Karmelu a to je Krist Gospodin, ne zanemarujući nedjeljnu misu bez koje ne možemo osmisliti svoj život osobito u raznim nevoljama koja nam donosi.