Veliki Tjedan i Uskrs

01.04.2018

Veliki Tjedan je najsvetiji tjedan liturgijske godine u kojem se spominjemo posljednjih dana Isusovog zemaljskog života: njegove muke, smrti i uskrsnuća. U Veliki Tjedan uvodi nas Cvjetnica, odnosno Nedjelja Muke Gospodnje, kada se prisjećamo Isusovog svečanog ulaska u Jeruzalem. Prije središnjeg misnog slavlja u našoj župnoj crkvi, blagoslovili smo maslinove grančice i cvijeće u Sajmišnoj ulici kod pila Žalosne Gospe, nakon čega smo se u procesiji uputili prema župnoj crkvi sv. Jakoba apostola. U sklopu Službe Riječi, Mješoviti zbor naše župe otpjevao je „Muku po Marku“ i na taj način nas uveo u razmišljanje o Isusovoj muci i smrti na križu. Na Cvjetnicu poslijepodne održan je i križni put ulicama grada Preloga.

Na Veliki Četvrtak navečer proslavili smo Misu Večere Gospodnje. Posebna je to prilika u kojem se spominje i slavi ustanovljenje dvaju sakramenata: Euharistije i Svetoga Reda. Posebnost ove svete mise jest i obredno pranje nogu u kojem, po uzoru na Isusa Krista, svećenik pere noge dvanaestorici mladića i muškaraca koji predstavljaju dvanaestoricu apostola. Ta simbolična gesta poziva i sve nas na poniznost i služenje svojoj braći i sestrama. Nakon svete mise, uslijedila je „Getsemanska ura“ i euharistijsko klanjanje. Bila je to lijepa prilika da svatko od nas odgovori na Isusov poziv koji je izrekao i svojim apostolima na Maslinskoj gori neposredno prije svoje muke: „Duša mi je na smrt žalosna. Dođite i bdijte sa mnom“.

Veliki Petak je jedini dan u crkvenoj godini kada se ne slavi sveta misa. Vjernici se toga dana okupljaju na slavlje obreda Velikog Petka koji se sastoje od tri glavna dijela: Službe riječi, klanjanja križu i obreda Pričesti. Naš župni zbor ponovno je lijepo otpjevao izvještaj o muci Gospodnjoj, ovaj puta „Muku po Ivanu“. Nakon obreda, mnogi vjernici došli su pokloniti se križu i moliti se kod „Božjega groba“ koji su i ove godine „čuvali“ naši vatrogasci.

Pohod „Božjemu grobu“ nastavio se i na Veliku Subotu, a u poslijepodnevnim satima, u filijalama u Otoku i u Cirkovljanu, bio je tradicionalni blagoslov jela na koji su se, usprkos lošem vremenu i jakoj kiši, okupili brojni župljani. Blagoslov jela je poziv svima nama da se okupimo oko obiteljskog stola i u zahvalnosti i zajedništvu blagujemo darove koje primamo od Gospodina. Vjernici su imali prilike blagosloviti jelo i nakon svečanog Uskrsnog bdijenja, kao i kod rane župne mise na sam Uskrs.

Misu Uskrsnog bdijenja svečano smo proslavili u našoj župnoj crkvi. Liturgija je to koja obiluje simbolima: blagoslov novog ognja i paljenje uskrsne svijeće, hvalospjev uskrsnoj svijeći; Služba Riječi s čitanjima koja opisuju najvažnije događaje povijesti spasenja; blagoslov vode i obnova krsnih obećanja te euharistijska služba.

Na sam Uskrs, ponovno smo se okupili u našoj župnoj crkvi i u filijalama na svetim misama i radosno slavili Isusovo uskrsnuće.

Hvala svima koji su se uključili i na bilo koji način pomogli u pripremi ovih slavlja. Molimo Gospodina da plodovi slavljenja ovih svetih otajstava Velikoga Tjedna i Isusovog uskrsnuća budu vidljivi i u životima svih onih koji su u njima sudjelovali!