ŽUPNO PASTORALNO VIJEĆE

Temeljna odrednica Drugog vatikanskog koncila je ekleziologija zajedništva i poslanja. Na temelju istog, cijela Crkva, svi vjernici, svaki prema svojoj službi, sudjeluje u pastoralnoj djelatnosti Crkve kao zajednice. Formiranje Župnog pastoralnog vijeća (ŽPV) teološka je i moralna obveza svake župne zajednice.

Župno pastoralno vijeće je savjetodavno i djelatno tijelo sastavljeno od predstavnika vjernika-laika i osoba koje u župi imaju udjela u pastoralnoj službi. Ono proučava, planira, usklađuje, priprema i provjerava izvođenje pastoralnog rada u župi. ŽPV potiče i omogućuje suodgovornost u sudjelovanju svih vjernika u životu župe. Članovi Vijeća mogu biti samo praktični vjernici.

ŽPV čine:

članovi po službi: župnik, župni vikar, predstavnici vjeroučitelja, predstavnik župnog ekonomskog vijeća; voditelji i predstavnici pojedinačnih skupina u župi: župnog Caritasa, župnih zborova, skupine mladih, te drugih zajednica i udruga; članovi izabrani od strane cijele župne zajednice.

ŽPV, župe sv. Jakoba u Prelogu broji, uz župnika i župnog vikara, 28 članova. Sve predložene i izabrane kandidate župnik je predložio Ordinariju na odobrenje. Po primitku Odobrenja održana je 1. konstituirajuća sjednica ŽPV, 23. 02. 2013. na kojoj su izabrani i potvrđeni kandidati imenovani članovima ŽPV. Mandat traje 5 godina.

Predsjednik Vijeća je župnik koji saziva sjednice Vijeća.

Na prvoj sjednici izabrano je Tajništvo Vijeća koje čine: župnik, tajnica i još troje članova. Tajništvo priprema dnevni red sjednica, pomaže pri vođenju i brine za provođenje prihvaćenih zaključaka. Zapisnike sjednica vodi tajnica ŽPV-a.

Članovi ŽPV-a:

26. Trstenjak Stjepan
  27. Vuk Vedrana
  28. Zvonarek Josip

Molimo i vjerujemo u snagu Duha Svetoga koji nas potiče na djelovanje u Duhu ljubavi i služenja cijeloj župnoj zajednici.

Anica Trstenjak

tajnica ŽPV-a