BISKUP MRZLJAK PREDVODIO MISU ZADUŠNICU ZA UTOPLJENIKE KOD KAPELE SV. HUBERTA

15.09.2013

U Prelogu se u nedjelju 15. rujna spomenulo žrtava jedne od najvećih europskih tragedija na rijekama u kojoj je prije 60 godina stradalo 14-ero ljudi utopivši se u rijeci Dravi prilikom havarije njihova čamca.

Misno slavlje kod kapelice sv. Huberta u neposrednoj blizini rijeke Drave u povodu 60. obljetnice tog tragičnog događaja predvodio je varaždinski biskup mons. Josip Mrzljak, koji je predvodio i molitve odrješenja kod spomen-obilježja posvećenog stradalnicima te prilikom polaganja vijenca u dravsko korito.

Spomen-svečanost okupila je mnoštvo župljana Preloga među kojima su bili i članovi obitelji i rodbine stradalih, jedina živuća od tada preživjelih Franciska Šestan, rođ. Kosir, predstavnici svjetovne vlasti na čelu sa zastupnikom u Hrvatskom saboru Dragutinom Glavinom i preloškim gradonačelnikom Ljubomirom Kolarekom, te članovi domaćih civilnih i crkvenih udruga i skupina. S biskupom je suslavilo desetak svećenika, župnika donjeg Međimurja te domaćih sinova.

Pozdravnu riječ svima okupljenima uputio je domaći župnik preč. Antun Hoblaj koji je zahvalio što su se sabrali uz kapelicu sv. Huberta koju je svome nebeskom zaštitniku prije 15 godina podiglo preloško Lovačko društvo 'Prepelica'. Podsjetio je i kako je zahvaljujući Gradu Prelogu prije pet godina uz kapelicu uređeno i spomen-obilježje stradalim 'Priločancima' koji su izgubili svoje živote u nedjelju 13. rujna 1953. godine prelazeći rijeku Dravu čamcem u potrazi za vrbovom šibom za pletenje, od čega su tada živjele mnoge obitelji donjeg Međimurja. Rijeka Drava tada je postala grobnicom za 14-ero ljudi, od kojih tijela dvojice nikada nisu pronađena. Župnik Hoblaj pročitao je imena i dob stradalih, među kojima je bilo i dvoje mladih od 15 godina te trudna žena. Posljednje tijelo pronađeno je tek dugih 48 dana nakon tragedije, dok tijela dvojice, 17-godišnjeg Ivana Zvornika i 45-godišnjeg Antuna Možeka, nisu pronađena. Posebno je na sudjelovanju zahvalio Zrinskoj gardi Čakovec koja se postrojila u čast mjesnog biskupa i u spomen na sve žrtve, te članovima mjesnih udruga (DVD Prelog, LD 'Prepelica', Nautički klub 'Labud', Planinarsko društvo Prelog, Ribičko društvo 'Glavatica', mladi župe Prelog), koje su nakon mise položile cvijeće i svijeće na spomen-obilježje, podignuto u obliku vira koji je odnio živote stradalih.

Predvodeći misu, biskup Mrzljak kazao je kako se slaveći euharistiju živuća Crkva spominje čitave Crkve te u molitvu ugrađuje i svoje pokojne, pa i one nestale, odnosno one kojima se ne zna gdje su im zemni ostaci, podsjetivši kako čovjek ne može nestati jer je stvoren, ne samo za ovozemaljski život, nego za vječnost. Mi vjerujemo da naši pokojni žive u Bogu, u Onome kome su vjerovali i nastojali živjeti kršćanskim životom. Mi stoga molimo da idemo ustrajno za njima putem kršćanskog života, naglasio je biskup. U propovijedi je biskup rekao kako čovjek kada razmišlja o nesrećama stoji pred određenim misterijem jer se pita kako to da se događa tako veliko zlo. No, mi ne možemo promijeniti prošlost, niti znamo što nas sve čeka. Mi možemo samo ono što i danas činimo: možemo slušati Božju Riječ, moliti i spomenuti se stradalih i svih naših pokojnih koji su nastojali živjeti kršćanskim životom po Božjoj Riječi. Mi također možemo mnogo toga dobrog učiniti i živjeti međusobno u dobroti, poručio je biskup Mrzljak.

Nakon mise okupljeni su se u procesiji uputili od kapelice do spomen-obilježja nazvanog 'Tragedija na Dravi', koje su 2008. g. podigli Grad Prelog i preloška župa sv. Jakoba, gdje su sudjelovali u molitvi odrješenja koju je predvodio biskup Mrzljak. Cvijeće i svijeće položili su izaslanstvo Grada Preloga, jedina živuća od preživjelih, rodbina stradalih te predstavnici mjesnih udruga. Okupljeni su potom u procesiji krenuli do obližnjeg korita rijeke Drave gdje su sudjelovali u molitvi i polaganju vijenca sa svijećom u vodu po rukama članova Nautičkog kluba koji su se okupili u čamcu uz pjesmu ženskog župnog sastava 'Agnus'.

Jasminka Bakoš-Kocijan