Blagdanom Cvjetnice u Veliki tjedan

29.03.2015

U našoj Župi svečanom proslavom blagdana Cvjetnice započeo je Veliki tjedan. Cvjetnica ili Nedjelja Muke Gospodnje je kršćanski blagdan, slavi se u nedjelju prije Uskrsa. Cvjetnica je uvod u Veliki tjedan. Crkva se spominje Isusovog svečanog ulaska u Jeruzalem u dane prije Pashe, opisanog u sva četiri Evanđelja, ali i njegove muke koja je uslijedila nakon toga. Kad je Isus ulazio u Jeruzalem, narod ga je dočekao mašući palminim i maslinovim grančicama i rasprostirući svoje haljine, putem kojim je išao jašući na magarcu. U spomen na taj događaj koji je predstavljao uvod u dramatične događaje Velikog tjedna, na Cvjetnicu se prije jedne mise obavlja procesija s blagoslovljenim palminim i maslinovim grančicama. Sama misa je posvećena Isusovoj muci na kojoj se čita ili pjeva cijeli izvještaj o muci iz Evanđelja. Službeni latinski naziv Nedjelja palmi ili Muke Gospodnje potječe od jeruzalemskih kršćana koji su se od 4. st. skupljali popodne toga dana na Maslinskom brdu izdašnije slaveći Službu Riječi a potom uvečer u procesiji s grančicama palmi i masline u ruci ulazili u Jeruzalem. Porukama i dubokim značenjem bremenit je spomen na svečani Isusov ulazak u Jeruzalem na magaretu. Naviru u sjećanje brojni starozavjetni tekstovi o „mironosnom kralju" koji krotko jaši na magaretu da uspostavi žuđeni Mir. Isus ulazi u Jeruzalem da u njemu proslavi s učenicima Pashu - prijelaz s ovoga svijeta u Božji svijet. Taj Isusov krotko pobjedonosni ulazak navještaj je njegove pobjede nad grijehom i nad smrću. Bogoslužni sadržaj Cvjetnice snažno izražava samu bit tzv. vazmenog misterija ( otajstva ): kroz muku do pobjede, kroz smrt u život, poniženjem k uzvišenju.

U našoj Župi, svečana procesija išla je do Pila Žalosne gospe u Sajmišnoj ulici, gdje su blagoslovljene maslinove grančice, a kazivanje Kristove muke, tijekom mise, predvodio je Mješoviti pjevački zbor Župe Svetog Jakoba ap. st.

U poslijepodnevnim satima, već tradicionalno, Župa Svetog Jakoba ap.st. u Prelogu, organizirala je  Križni put ulicama Župe. Ove se godine prošlo ulicama Preloga, a poslužilo nas je i toplo proljetno vrijeme. Poruka koja je vodila brojne župljane bila je: „Kad Vam sve oduzmu, ostat će vam dvije ruke, sklopite ih na molitvu i tada ćete biti najjači“ ( Alojzije Stepinac ). Na svim postajama, u svim molitvama, u srcima svih okupljenih, posebno mjesto imao je naš župnik prečasni Antun Hoblaj.