Božić – polnoćka za djecu i roditelje

25.12.2015
U 20,00h u župnoj Crkvi održana je polnoćka za djecu i roditelje. Prije sv. mise u božićno raspoloženje uvela nas je Misijska dramska skupina Sv. Male Terezije pod vodstvom gđe. Anice Horvat koja je zajedno s djecom pripremila Igrokaz Na put, svi na put. Dječji zbor ribari Sv. Jakoba pod vodstvom prof. Ljubice Crnčec uveličao je svojim pjevanjem ovo liturgijsko slavlje. Karlo Šimek, župni vikar uveo je sve zajedno u otajstvo Božića božićnom pričom Topli potok iz koje donosimo jedan dio:

"Ne plači dijete, već reci što želiš? Ja sam tvoj Anđeo čuvar."

I dječak otvori svoje malo srce tom prijatelju od svjetla i topline. Ispriča mu o mrskom i hladnom potoku, o tuđem rublju i o promrzlim majčinim rukama. O strahu da se majka sigurno smrznula, jer evo već i snijeg sve gušći pada, a nje predugo nema. Zamoli Anđela neka mu, umjesto svih onih darova što ih željno priželjkuje i svake večeri moli da ih i on jednom dobije za Božić, dovede odmah s potoka majku živu i zdravu. Ništa mu drugo ne treba, možda još samo... "Neka nestane taj strašni i ledeni potok, da majčica ne mora tamo odlaziti i uvijek se vraćati plavih i ledenih ruku."

Anđeo ne reče ništa. Znao je da je dječak premalen i ne shvaća kako novac zarađen baš pranjem tuđeg rublja u njihov dom donosi svagdanji kruh i toplinu vatre u crnu peć. Obgrli dječaka svojom svjetlošću i na njega izli miran san.Kad je osvanulo jutro i bijela svjetlost probudila dječaka, ugleda prostrt stol. Kraj raspela srebrnim o-rasima i rumenom jabukom okićenu granu jele i nasmiješenu majku sa šalicom mirisnog čaja kako mu prilazi: "Sretan ti Božić, sinko!" - i cjelov mu u čelo utiskuje. "Obuci se brzo, idemo do potoka!" - požuruje ga. Samo ne na potok, ne danas na Božić, u sebi tuži dijete, ali majku mora poslušati, ta sinoć je Anđelu obećao da će uvijek biti dobar, samo neka se majka sretno vrati.

Kroz dubok snijeg krenuše do mrskog potoka. Majka mu je putem pričala o jučerašnjem danu, o strašnoj hladnoći vode u kojoj su se ruke ledile i rublje teško pralo, o ledenom vjetru od kojeg se zamalo smrznula, a onda je neko toplo svjetlo sišlo nad potok, dotaknulo vodu i prozborilo: "Maleni Božić uslišava molitve i ljubav ljubavlju nagrađuje!"Stigoše tako do potoka i dječak vidje da nije zamrznut, već kao sred ljeta radosno preskakuje kamenje, žuboreći i pjeneći se, a nad vodom se, kao nad loncem vrelog čaja, izdiže meka i topla para. Majka ga tada uhvati za ruke i gle, njezine ruke više nisu modre, grube i ledene, već tople i meke poput svile. Sagnuše se i zajedno uroniše dlanove u vodu, u toplu vodu potoka.Vraćajući se svom domu, veselo su putem pjevali Božićne pjesme, oboje zahvalni znajući da je topli potok dar što im ga Nebo darova. I za sva vremena voda tog potoka ostade topla i ljeti i zimi, topla kao ljubav majke i srce djeteta.