Božić polnoćka

25.12.2015

U 24 sata u župnoj crkvi slavila se polnoćka. Prije početka sv. mise bilo je molitveno-meditativno bdijenje koje su pripremili vjeroučitelji Silvijo Benč i Josip Radiković zajedno s vokalno – instrumentalnom grupom Vis-Agnus. Na polnoćki je pjevao Mješoviti župni zbor pod ravnanjem magistre Jasminke Pervan. Na kraju je župnik zahvalio svima koji surađuju i pomažu na bilo koji način život župne zajednice. Iz bdijenja donosimo nekoliko misli:

Sad svrati pogled na Isusov lik. Pogledaj to maleno dijete. Djetešce. Gle, tu je Bog. Ne iznad ljudskih glava, nego tu među nama i zajedno s nama. To lice, te oči, ruke tog čovjeka, tijelo to djetinje, to je naš Bog. Umiješao se među nas i toliko postao jednak nama da ga više ne možeš prepoznati kao Boga. To je Bog. Nema nikakvog drugog Boga. Nema nigdje nikoga tko bi mogao izmijeniti sudbinu zemlje osim tog djeteta iz Nazareta, sina Marije i Josipa, kako ga nazvaše. To je on. Ne samo da zna za naše tjeskobe i naša pitanja, nego zajedno s nama nosi te tjeskobe i postavlja ista pitanja. I čudi se kako ne idemo za njim jer je on rješenje svih prokletstava ljudske povijesti. Zamisli, Bog kao nemoćno dijete, jede našu hranu, diše naš zrak, nosi naša odijela, radi naše poslove. Kao dijete nose ga u naručju, on plače i smije se. Postao je brat svakom čovjeku.

Tu je i kuca na tvoja vrata. Htio bi k tebi svratiti. Htio bi viknuti da ga ne tražiš u maštovitim veličanstvenim slikama. On je siromah i prosjak pred tvojim srcem. On je došao kao čovjek. Samo kao čovjek mogao je doći k tebi. Samo tako ti je mogao postati dohvatljiv. Samo kao čovjek mogao je odgovoriti na sva pitanja i patnje koje more čovječanstvo. Ti ga voliš vidjeti kao svemoćnog Boga u sjaju i moći. To će on i biti nakon Sudnjeg dana. Sada je samo čovjek, maleno dijete koje te moli da ga pustiš u svoj svijet. Gledaj dobro taj lik. To dijete nije simbolika Boga. Samo takav je Bog i nema ga drugačijeg. Samo Bogočovjek koji te voli i koji će mijenjati tvoju sudbinu onog časa kad ga pustiš da se rodi u tvome svijetu. U tvojem životu. To je on, čovjek i Bog, Isus iz Nazareta.