BISKUP BOŽE RADOŠ NA NEDJELJU „LAETARE“ KRSTIO TROJE DJECE U ŽUPI PRELOG

27.03.2022

Na Četvrtu nedjelju korizme, poznatu kao Nedjelju „Laetare“, 27. ožujka 2022. godine varaždinski biskup Bože Radoš predsjedao je misnim slavljem u župnoj crkvi sv. Jakoba apostola u Prelogu i krstio troje djece: Veroniku Andročec, 6. dijete u obitelji Maje i Darka Andročeca, Frana Posavca, 3. dijete u obitelji Petre i Dubravka Posavca te Fabijana Bukovića, 1. dijete Elene i Nenada Bukovića.

U slavlju su sudjelovali domaći župnik Antun Hoblaj i đakon na službi u župi Prelog Dominik Cestar te drugi svećenici: Josip Ružman, Josip Gregurić i Marko Domiter.

Slavlje je započelo obredom primanja pri ulazu u crkvu gdje je biskup pozdravio obitelji s djecom za krštenje, izrazio im dobrodošlicu i istaknuo kako će djeca biti primljena u zajednicu Crkve, što simbolizira obred primanja na vratima crkve.
U homiliji je biskup razlagao „jednu od najljepših Isusovih prispodoba“ u kojoj Isus koristi slike iz obiteljskog života kako bi progovorio o širini ljubavi nebeskog Oca, prispodobu o milosrdnom ocu ili kako je često zovemo, prispodobu o izgubljenom sinu. U liku mlađeg i starijeg sina pokazao je što grijeh čini u čovjeku, kako u životu preuzimamo uloge i mlađega i starijega sina te je istaknuo kako Bog svojim milosrđem nadilazi naše predodžbe Njegove ljubavi, kako je njegova spremnost na opraštanje trajna, da je u svom milosrđu neizmjeran. Spomenuo je biskup da smo pozvani radovati se što Bog nikoga ne izostavlja iz svoje ljubavi, što svima otvara svoje očinske kuće.

Nakon homilije slijedio je obred krštenja, koje su s posebnom pažnjom pratila ostala djeca iz obitelji Andročec i Posavec, te krsni kumovi Delfina i Saša Borković, Nikolina i Ivan Mikec te Ana i Vladimir Slijepčević. Slavlje je nastavljeno euharistijskom službom, a na kraju je biskup zazvao Božji blagoslov nad roditelje i cijelu okupljenu zajednicu.

Tekst: Marko Domiter
Fotografije: Studio Vipro