Spomendan sv. Florijana

04.05.2023

Na spomendan sv. Florijana, kršćanskog sveca i mučenika iz četvrtog stoljeća vatrogasci koji djeluju na području župe Prelog okupili su se na zajedničkoj proslavi njihovog nebeskog zaštitnika u župnoj crkvi. Svetu misu predvodio je župni vikar vlč. Dominik Cestar u zajedništvu s župnikom preč. Antunom Hoblajem. Vlč. Dominik u svojoj propovijedi nastojao je objasniti kako upravo vatrogasci svojim dobrovoljnim služenjem u zajednici utjelovljuju Isusovu zapovijed ljubavi s Posljednje večere. Kazao je okupljenima kako danas ovdje nismo zbog veličanja nekog zvanja, poziva ili hobija, već zato jer nas je okupio Isus Krist, Učitelj kojemu vjerujemo i kojega u svemu želimo slijediti. Svatko od vjernika pozvan je u životu na ovaj ili onaj način doprinijeti boljitku i izgradnji zajednice u kojoj živi, ali isto tako pomoći i svakome onome kome je pomoć potrebna. Naglasio je kako nismo ovdje zbog iskazivanja časti i pohvala vatrogascima nego zahvale zbog svega onoga što čine, a čine svjesno ili nesvjesno u Božje ime, u ime Isusa Krista u njegove zapovijedi „Što god učiniste jednomu od ove moje najmanje braće meni učiniste“. Svetu misu svojim pjevanjem uzveličao je župni zbor sv. Jakoba pod ravnanjem mo. Jasminke Pervan, a zajedničko druženje nastavljeno je i nakon mise u pastoralnom centru bl. Alojzije Stepinac.

Sveti Florijane – moli za nas, čuvaj nas i našu župu i naše župljane.