Duh Sveti posvetio priločke krizmanike

29.04.2023

U subotu 29. travnja ove godine bio je posebno svečan dan za Župu Prelog i 52 mladih krizmanika koji su pristupili sakramentu Svete potvrde. Poseban dan bio je za njih, njihove obitelji i njihove kumove kao i cijelu župnu zajednicu. Za vrijeme okupljanja krizmanika i njihovih kumova u dvorištu Župnoga dvora u crkvi su njihovi roditelji predvodili molitveni program. Molitveni program bio je namijenjen za krizmanike, njihove obitelji, kumove, svećenike i župnu zajednicu. Nakon zajedničkog fotografiranja krenula je svečana procesija prema župnoj crkvi gdje su krizmanici u pratnji svojih kumova dostojanstveno i ponosno koračali prema oltaru. Svetu misu Krizme predslavio je mons. Bože Radoš, varaždinski biskup u zajedništvu sa drugim svećenicima, domaćim župnikom Antunom Hoblajem te župnim vikarom Dominikom Cestarom. U uvodnom i pozdravnom govoru predstavnik roditelja g. Gotal pozdravio je biskupa i okupljene vjernike zaželjevši mu dobrodošlicu u Prelog, ovaj kako reče: „Dravski biser.“ Nakon pozdrava g. župnika otac biskup započeo je euharistijsko slavlje. Liturgijska misna čitanja navijestili su roditelji krizmanika, dok su molitvu vjernika izrekli njihovi kumovi. Biskup je u nadahnutoj propovijedi potaknuo mlade da žive ono što će primiti, iako na vidljivom i izvanjskom području možda neće vidjeti ili osjetiti ništa. Naglasio je kako je primanje darova Duha Svetoga čin vjere te kako ti isti darovi i karizme te plodovi djeluju u nama isključivo po našoj vjeri. Potaknuo je kako reče ovih 52 mlada bisera da ostanu povezani s Bogom u njegovoj Crkvi. Nakon propovijedi uslijedio je zaziv Duha Svetoga i molitva te polaganje ruku nad krizmanicima, a nakon toga i sam obred krizmanja. Krizmanici su ponosno, elegantno i dostojanstveno jedan po jedan u pratnji svoga kuma ili kume pristupali biskupu, izgovarali svoja imena dok ih je otac biskup na čelima pomazao posvećenim uljem. Euharistijsko slavlje svojim pjevanjem animirali su Ribari sv. Jakoba pod vodstvom učiteljice prof. Ljubice Crnčec te župni zbor sv. Jakoba pod vodstvom mo. Jasminke Pervan. Nakon slavlja svete mise prigodnim zahvalnim riječima ocu biskupu, roditeljima, kumovima, svećenicima nastavnicima i župnoj zajednici obratila se krizmanica Ena Magdalena Šoštarec, dok su nakon nje to isto učinili i predstavnici roditelja bračni par Lukačić. Nakon njih prigodnim i zahvalnim riječima krizmanicima se obratio župni vikar Dominik koji je mlade dvije godine pripremao za ovaj dan. Nakon toga krizmanici su uručili svoj poklon ocu biskupu, župniku i vikaru. Vikar Dominik također je za mlade pripremio male simbolične poklone koje im je na koncu slavlja uručio. Dan je završio kišom s neba, ali ražarenim mladim srcima koja će po ovome danu još više biti Kristovima.