Krizmanički tečaj

03.04.2022

Proteklog vikenda, od 1. do 3. travnja održan je krizmanički tečaj u župi sv. Jakoba u Prelogu. U smiraju prvotravanjske večeri, tamošnji župnik, preč. Antun Hoblaj, i đakon, vlč. Dominik Cestar, spremno su nas i veselo dočekali. Okupljeni u dvorani Pastoralnog centra bl. Alojzija Stepinca, započeli smo radostan susret s 40-ak krizmanika. Zanimljivim interaktivnim predavanjima, vlč. Dominik približio nam je svećeničke teme. Slušali smo o našoj jedinstvenosti i vrijednosti, Očevoj ljubavi, milosti u Kristovom pogledu, sakramentima i, na kraju tečaja, o Duhu Svetom. Na njegove teme nadovezala su se laička svjedočanstva. Tako, rektor tečaja Leon Matuza svjedočio je svoje traganje za raznim vrijednostima kroz život i o svom apostolskom poslanju. Nadalje, Petra Hudoletnjak primjerima nam je dočarala na koji je način kršćanski život uistinu drugačiji i kako možemo produbljivati svoju vjeru. Bračni par Franka i Jakov Trstenjak svoj su hod do sakramenta ženidbe pričali u temi o (predbračnoj) čistoći. Zbog bolesti, animatorska ekipa svaki je dan bila u drugačijem sastavu, a u Prelogu su još bile Sara Ribić i Elizabeta Kujavec.

Najdinamičniji dio cjelokupnog tečaja bili su razgovori u grupama i igre. Na taj smo se način s krizmanicima čvršće povezivali i gradili međusobni odnos. Ugodna i vesela atmosfera krasila je preloški župni dvor. Između ostalog, bilo je vremena i za osobni pristup Bogu kroz sakrament svete Ispovijedi za vrijeme koje je bilo izloženo Presveto. Trodnevni smo susret zaključili zajedničkom svetom Misom u kojoj smo pred Gospodina stavili čitavu župu, a osobito njene pastire i ovogodišnje krizmanike.

Ovo mi je bio jedan od neizvjesnijih tečajeva. Ipak, iako se ekipa animatora svaki dan izmjenjivala, mirno sam prihvatio što Bog želi svojom providnošću učiniti u Prelogu. Raduje me bliskost koju smo izgradili s krizmanicima te, stoga, molim i nadam se njihovom odazivu u animatorsko služenje. Zahvalan sam svima koji su na bilo koji način omogućili da se ovaj tečaj održi, a osobito župniku i đakonu koji s tolikim žarom i ljubavlju vode ovu međimursku župu. Ovaj bih kratak osvrt završio riječima proroka Izaije koje smo slušali u prvom čitanju protekle nedjelje: „Evo, činim nešto novo; već nastaje: zar ne opažate?“

Leon Matuza