MISNO SLAVLJE I SJEĆANJE NA TRAGIČNO UTAPANJE 14 LJUDI 1953. GODINE U OTOKU KRAJ PRELOGA

09.09.2018

U nedjelju 9. rujna mons. Josip Mrzljak, varaždinski biskup, predvodio je misno slavlje kod kapele svetog Huberta u Otoku, nedaleko Preloga, u spomen pogibeljnog utapljanja 14 ljudi 1953. godine.

Brojni Preložani, Otočani i njihovi gosti prisjetili su se s pijetetom i ove godine žrtava strašne tragedije koja se dogodila na rijeci Dravi tog crnog 13. rujna 1953. godine. Tog se dana u Dravi utopilo 14 osoba koji su čamcem pošli na drugu stranu obale rijeke kako bi rezali šibu. Tijela dvojice nikada nisu pronađena. Prije 65 godina svoj su život tragično u nabujalim virovima rijeke Drave izgubili Ivan Božek (24), Štefanija Božek (29), Magdalena Kramar (59), Mijo Lukačić (54), Andrija Malek (41), Ana Mikec (15), Antun Možek (45), Ivan Novak (67), Stjepan Novak (53), Margareta Pavčec (54), Ivan Sinković (15), Stjepan Šestan (32), Ivan Zvornik (17) i Đuro Zvornik (46).

Preč. Antun Hoblaj, župnik Župe sv. Jakoba St. ap. u Prelogu, kanonik Zbornog kaptola i dekan Preloškog dekanata, u uvodu svete mise je podsjetio na riječi pape Franje kako smisao i vrijednost žrtve osvjetljava put u budućnost. Zato žrtve ne smiju pasti u zaborav, poručio je preč. Antun.

Biskup Mrzljak je u propovijedi ispred kapele sv. Huberta govorio o događaju iz Markova evanđelja kada je Isus ozdravio gluhog mucavca. Kazao je biskup kako je taj događaj sličan sakramentu krštenja kada svećenik kaže ‘Gospodin Isus koji je dao gluhima sluh, a nijemima govor udijelio ti da uskoro možeš primati njegovu Riječ i slaviti njegovo sveto Ime.’

- Sigurno da Isusovo čudo ima svoju simboliku i prema našem krštenju. Isus nije činio čudesa samo da bi pomogao nekome, već da bi se preko toga čuda moglo nešto dalje vidjeti. Isus je želio pomoći i biti blizu čovjeku, a to je značajna poruka za sve nas - da nam se otvore uši i jezik - kako bismo mogli čuti Božju Riječ i ispovijedati je. No, kada kažemo da čujemo Božju Riječ to ne znači samo da je čujemo ušima, već da budemo otvoreni toj Riječi - Effata - otvori se! (Mk 7,31-37). Znači da trebamo otvoriti dušu i srce za Božju riječ. Govori li nam danas, u našoj domovini Hrvatskoj, u kršćanskoj Europi, nešto ta Božja riječ? Kako smo otvoreni prema Božjoj riječi? - upitao je vjernike mons. Mrzljak.

Biskup je u nastavku govorio o školskoj godini koja je započela prošloga tjedna, kao i u javnosti toliko spominjanoj reformi školstva. Kazao je biskup Josip kako je dobro da se u škole uvode nove dobre stvari uz nove metode.

- Govori se o školi za život. Ali može li biti škola koja nije za život? Pitanje je znamo li što je to život i kako se čovjek uči živjeti. Prihvaćamo dobre novine u školstvu, ali ne bismo smjeli nikako preskočiti temeljnu školu, a zove se obitelj. Bez vrijednosti koje mladi čovjek ponese iz obitelji pitanje je što će mu i koliko daljnje znanje koristiti. Potrebno je stoga da društvena zajednica pomaže obitelji, pogotovo na demografskom planu, ali i pronaći način kako osposobiti mlade obitelji za život. Božja riječ nam itekako puno može dati i naučiti nas kako treba živjeti. To je ta Effata, otvorenost za Božju riječ. Naš nedjeljni susret na misi također je škola, škola koju se pohađa cijeli život. U toj školi nema diplome i kraja školovanja, već smo pozvani neprestano je pohađati, ponajprije nedjeljnom euharistijom. Sakramenti su glavne točke u kojima se susrećemo sa živim Bogom. To je život, Effata kojem se mi otvaramo. Zato je Isus otvorio uši i usta onom čovjeku, a to je poziv i nama da se otvorimo Bogu i prepoznamo Božju riječ kao nešto važno i korisno. Neka nam taj Effata bude pomoć da još bolje čujemo i prihvatimo Božju riječ te po njoj živimo - završio je varaždinski biskup.

Dvije su osobe uspjele preživjeti tu neviđenu kalvariju 1953. godine na rijeci Dravi. Jedna je Ana Pleter, preminula 2013. godine, dok je druga danas 82-godišnja Franciska Šestan, koja je tada imala samo 17 godina. Gospođa Franciska nažalost nije mogla prisustvovati misnom slavlju i molitvi kod spomen obilježja jer se zbog zdravstvenih problema nalazi na bolničkom liječenju. Njezina je obitelj u njezino ime od gradonačelnika Preloga Ljubomira Kolareka primila prigodan dar sa željom da se pridruži obilježavanju tragičnog događaja već nagodinu.

Nakon svete mise biskup Mrzljak je predvodio i prigodnu molitvu kod spomenika stradalima u Parku pape Ivana Pavla II. te procesiju uz pjesmu i molitvu do rukavca Drave gdje je položeno cvijeće i zapaljene su svijeće. U programu su sudjelovali Mješoviti pjevački zbor Župe Svetog Jakoba iz Preloga, VIS “Agnus”, Zrinska garda Čakovec, Puhački orkestar Grada Preloga, Dobrovoljno vatrogasno društvo Prelog, Nautički klub Labud te članovi drugih udruga s područja Preloga, kao i ostali vjernici.

Goran Damjanić