NADA U PRELOGU NE SUSTAJE

27.11.2021

Subota navečer u vremenu Adventa, u Prelogu, već je tradicionalno rezervirana za paljenje adventskih svijeća na adventskom vijencu ispred župne crkve, u samom središtu grada. Tako je bilo i 27. prosinca, prve subote uoči Adventa. Vjernici i ljudi dobre volje okupili su se na trgu ispred crkve, a župni zbor adventskom je pjesmom sve prisutne uveo u početak slavlja.

Nakon toga, g. Željko Sokač pozdravio je sve prisutne, kratko uveo u ono što činimo i zašto činimo te je ujedno kratko podsjetio na simboliku i poruku koju adventski vijenac ima u životu kršćana. Kao što je i sam naglasio, vijenac nije tu samo zbog ukrasa koji u ovo vrijeme krasi naše trgove i domove, crkva i stanove, već želi biti poziv i usmjerenje svima koji kraj njega prolaze ili ga u svojim domovima imaju. Želi usmjeriti pozornost na Svjetlo koje dolazi (usp. Iv 1,9).

Postupni paljenjem svijeća, ovakav tradicionalni način obilježavanja Adventa želi nas povesti na radosno i duhovno putovanje ususret malenom djetetu u betlehemskoj štalici koje će mnogo kasnije položiti svoj život za sve nas.

Nakon kratkog uvoda, župnik Hoblaj, uz sudjelovanje đakona Dominika i asistenciju ministranata, pozvao je sve prisutne na molitvu i trenutak sabranosti. Vjeroučiteljica Anica Trstenjak navijestila je riječ Božju, a solisti župnog zbora otpjevali su prigodni psalam.

Po završetku molitve, g. Sokač pozvao je gradonačelnika g. Ljubomira Kolareka na simbolično paljenje svijeće, na što se on radosno odazvao zajedno sa svojom obitelji.

Potom je župnik zajedno s asistencijom blagoslovio vijenac te pozvao sve prisutne na euharistijsko slavlje koje je uslijedilo odmah nakon. Osobito je ohrabrujuće bilo vidjeti mnogo mladih obitelji i bračnih parova zajedno sa svojom djecom koje su pristigne na ovo događanje, a kasnije i misu.

Dominik Cestar, đakon

Foto: Studio Vipro