Obavijest o slavljima prve pričesti i i svete potvrde

04.04.2020

Budući da se iz dana u dan situacija mijenja, teško je predvidjeti kada ćemo slaviti ovogodišnja slavlja prve svete pričesti i svete potvrde.

Što se tiče podjeljivanja sakramenta svete potvrde, prema Biskupovom pismu svećenicima od 22. ožujka 2020., postoji načelna mogućnost da će termini biti vezani uz povratak djece u škole; tako da se ostavi barem period od dva tjedna od povratka djece u škole kako bi bilo dovoljno vremena za neposrednu pripravu. Kada za to dođe vrijeme, moći će se konkretnije planirati i dogovarati sa župnicima.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------

U međuvremenu, članovi obitelji prvopričesnika i krizmanika, a na osobiti način roditelji kao prvi odgojitelji svoga djeteta u vjeri, pozvani su brinuti se o svojim prvopričesnicima i krizmanicima: poticati ih na molitvu i na razmišljanje o sakramentima koje će uskoro primiti. Posebnu pozornost treba posvetiti onim najmlađima, poučavajući ih o slavlju svete mise i o svetoj ispovijedi. U tome nam može pomoći molitvenik koji je svako dijete dobilo na početku vjeronaučne godine.

Osobito je važno poticati svu djecu i mlade na praćenje televizijskog prijenosa nedjeljne svete mise. Pobrinimo se da tih sat vremena stvorimo jedno lijepo molitveno ozračje u kojem ćemo kao obitelj, mala kućna Crkva, biti dionici euharistijskog slavlja koje Crkva kao zajednica Isusovih vjernika svakodnevno, a osobito nedjeljom slavi i prikazuje za spas cijelog svijeta.

Uz to, važno je da djeca svaki dan pronađu barem jedan trenutak zajedničke molitve sa svojim roditeljima i ostalim članovima obitelji.

Vjerujemo da smo svi svjesni teškoća ovog trenutka u kojem se nalazimo. To nas, ipak, ne mora i ne smije spriječiti da utjehu tražimo i pronalazimo u osobnom susretu s Gospodinom i da o Njemu brižno i s ljubavlju poučavamo svoju djecu i mlade.