Priločanci Cvijetnicom započeli najsvetiji kršćanski tjedan

10.04.2022

Već prema običaju, i ove godine na blagdan Cvijetnice, 10 travnja vjernici župe Prelog okupili su se u Sajmišnoj ulici kod kipa Gospe Žalosne na blagoslovu maslinovih grančica, cvijeća, balažeka i pesmeca.

Crkva se spominje Isusovog svečanog ulaska u Jeruzalem u dane prije Pashe, opisane u sva četiri Evanđelja, ali i njegove muke koja je uslijedila nakon toga.

Kad je Isus ulazio u Jeruzalem, narod ga je dočekao mašući palminim i maslinovim grančicama i rasprostirući svoje haljine, putem kojim je išao jašući na magarcu.

U spomen na taj događaj koji je predstavljao uvod u dramatične događaje Velikog tjedna, na Cvjetnicu se prije mise obavlja procesija s blagoslovljenim palminim i maslinovim grančicama. Sama misa je posvećena Isusovoj muci na kojoj se čita ili pjeva cijeli izvještaj o muci iz Evanđelja.

Tako je bilo i u Prelogu gdje je župnik Antun Hoblaj u zajedništvu s đakonom Dominikom Cestarom prisutnim vjernicima blagoslovio grančice. Nakon tog čina vjernici su se Sajmišnom ulicom u svečanoj i pjesmom praćenoj procesiji uputili u župnu crkvu gdje je nastavljena sveta svečana liturgija. Župni zbor „Sv. Jakob“ navijestio je pjevanjem Lukina evanđelja Muku Gospodina Isusa Krista.

Ovim blagdanom započinje Sveti Tjedan. Na Veliki Četvrtak misa i obred pranja nogu započinje u 19h, na Veliki Petak u 15h poklon križu, a na Veliku Subotu u 19h misa bdijenja.

Na Veliki Četvrtak nakon mise biti će mogućnost adoracije pred Presvetim i pobožnost Getsemanske ure. Na Veliki Petak nakon obreda mogućnost adoracije biti će sve do 21h., a na Veliku Subotu molitva u tišini i adoracija biti će moguća cijeloga dana.