Sinodski susret i prisega vijećnika u našoj župi

25.03.2022

U petak 25. ožujka, na svetkovinu Blagovijesti Župa Prelog svečano je obilježila taj dan prigodnim događajima. Na večernjoj svetoj misi koju je predvodio župnik Hoblaj propovijedao je đakon Dominik te je odmah na početku istaknuo kako je svaka sveta misa i svako obilježavanje neke svetkovine ili blagdana u liturgiji usmjereno na Isusa Krista, ali s posebnim naglaskom na pojedini dio njegova života ili onih koji su ga okruživali, poput Marije. Govorio je o značenju imena Isus, ali i o Marijinom slobodnom prihvaćanju Božje volje.

Propovjednik se pitao koja je to onda Božja volja za nas u ovom trenutku koju smo pozvani prihvatiti. Možda je moguće ovo povezati i sa sinodskim hodom u kojem se trenutno nalazimo. Kazao je kako bi svi zajedno u ovom sinodskom nastojanju trebali uskliknuti u srcima: „Evo dolazim Gospodine vršiti volju tvoju.“

Pozvani smo biti učenicima, svi zajedno, u jednom razredu – Crkvi. Svatko sa svojim mogućnostima i sposobnostima usmjereni na jednog Učitelja – Krista.

Nakon propovijedi đakon je okupljenima približio značenje dvaju važnih župnih savjetodavnih tijela – Župno ekonomsko vijeće i Župno pastoralno vijeće. Nakon tih riječi najprije su svoju prisegu o vjernosti službi izrekli članovi ŽEV-a, a zatim i ŽPV-a. Svoju prisegu koju su izrekli javno pred okupljenom zajednicom na kraju mise potvrdili su i svojim potpisom.

Nakon euharistijskog slavlja susret okupljenih nastavio se u pastoralnom centru bl. Alojzija Stepinca gdje je održan Sinodski susret. Susret je započeo pjesmom. Nakon pozdrava i molitve koju je predvodio đakon Dominik riječ je prepustio župnom koordinatoru gospodinu Marijanu Glavini koji je pokušao što jasnije objasniti koja su to očekivanja od ovog susreta i na koji način je potrebno i u daljnjoj praksi nastojati ostvarivati zajednički hod (što je prošireno značenje riječi sinoda).

Nakon uvodnih riječi okupljeni su imali prilike izmijeniti iskustva, razmišljanje i poticaje te primjedbe i ideje vezane uz pitanja koja su im bila postavljena.

Ovakav još jedan susret bio je održan i u ponedjeljak 28. ožujka, također u pastoralnom centru. Prisutni koji su se odazvali izrazili su zadovoljstvo ovakvim okupljanjem i promišljanjem o ključnim temama koje se provlače u skoro svakoj župnoj zajednici.