Svi Sveti

01.11.2021

Crkva se u svojoj liturgiji prvoga dana mjeseca studenoga redovito spominje svih svetih. Župa Prelog tako je osim redovitih svetih misa, ovu svetkovinu obilježila i blagoslovom groblja. Blagoslov na filijalnom groblju u Cirkovljanu predvodio je đakon Dominik, dok je svetu misu, molitvu odrješenja te blagoslov na glavnom gradskom groblju u Prelogu predvodio župnik, preč. Antun Hoblaj. Kako je preč. Hoblaj i naglasio u svojoj propovijedi, svi sveti nisu samo oni koje imamo prilike vidjeti u našim crkvama na slikama i u obličju kipova, nisu čak ni samo oni čija imena imamo prilike pročitati u našim kalendarima. Svi sveti su svi oni koji su svojim životom i dobrim djelima tako živjeli i radili da bi Bogu omiljeli, bilo da su znani bilo da nisu. Župnik je također istaknuo kako je siguran i vjeruje da i na preloškom groblju počivaju mnogi sveti, mnoge naše bake i djedovi, mnoge majke i očevi, mnoga djeca koji su svojim samozatajnim životom i činjenjem dobrih djela u svakodnevnici zaslužili da ih nazivamo svetima, bilo da ih poznajemo bilo da ih ne poznajemo. Među sve svete ubrajamo i mučenike, pa se tako propovjednik u svojoj homiliji kratko osvrnuo i na sve one koji su iz naših sredina položili svoj život i zapečatili ga mučeničkom krvlju poradi istine, pravde i življenja evanđeoskih vrijednosti tijekom povijesti. Svi sveti su oni koji uživaju slavu proslavljene crkve, mole i zauzimaju se za trpeću i putujuću. Oni su nas, koji smo još na ovozemaljskom putovanju zadužili svojim životima. Zadužili su nas da i mi tako živimo i slijedimo njihov dobar primjer – primjer postizanja svetosti, naglasio je župnik. Nakon svete mise uslijedio je blagoslov groblja.

Dominik Cestar, đakon

Foto: Studio Vipro