Europski ravnatelji Papinskih misijskih djela u Prelogu

04.03.2015
U sklopu susreta europskih ravnatelja Papinskih misijskih djela u Hrvatskoj, sudionici susreta posjetili su i našu župu, Župu Svetog Jakoba ap. st. u Prelogu. Tako su u Prelogu boravili varaždinski biskup mons. Josip Mrzljak, generalni tajnik Papinskog misijskog djela za širenje vjere P. Ryszard Szmydki te nacionalni ravnatelji Papinskih misijskih djela iz Belgije ( vlč. Michel Choppin ), Bosne i Hercegovine ( vlč. Ivan Štironja ), Češke ( vlč. Jiri Šlegr i trajni đakon Leos Halbrstat ), Engleske ( mons. James Cronin ), Mađarske, Irske ( vlč. Maurice Hogan ), Italije ( vlč. Michele Autuoro ), Luxemburga ( vlč. Maurice Peporte ), Malte ( mons. Salvinu Micallef ), Poljske ( mons. Tomasz Atlas ), Portugala ( vlč. Antonio Manuel Batista Lopes ), Rumunjske ( vlč. Claudio Istoc ), skandinavskih zemalja ( trajni đakon Kaare Nielsen ), Slovačke ( vlč. Victor Jakubov ), Škotske ( vlč. Thomas Welsh ), Švicarske ( trajni đakon Martin Brunner – Artho ). Njihov domaćin u Prelogu, svom rodnom mjestu, bio je Nacionalni ravnatelj Papinskih misijskih djela u Republici Hrvatskoj, velečasni Antun Štefan.

Papinska misijska djela je ustanova Katoličke crkve koja pomaže djelovanje misionara u siromašnim i nerazvijenim zemljama Afrike, Azije, Južne Amerike i Oceanije. U tim dijelovima zbog nerazvijenosti i siromaštva stanovništvo, a osobito djeca često trpe od gladi. Uz osnivanje novih kršćanskih zajednica i širenje vjere naši misionari i misionarke pomaži razvijati lokalne zajednice ( pa tako osnivaju škole, educiraju učenike, ali i odrasle raznim zanatima, te vrše zdravstvenu zaštitu ).

Katolička Crkva u Hrvatskoj, Nacionalna uprava Papinskih misijskih djela u Republici Hrvatskoj i Grad Zagreb ove su godine dobili neizmjernu čast da organiziraju susret europskih ravnatelja  Papinskih misijskih djela. Susret se održao u Zagrebu od 1. do 5. ožujka 2015. godine, a centar susreta bio je u Duhovno edukativnom centru Marijin Dvor u Lužnici. Tijekom četverodnevnog boravka europski su nacionalni ravnatelji Papinskih misijskih djela, povodom 50 godina od donošenja Dekreta o misijskoj djelatnosti Crkve – Ad Gentes Drugoga vatikanskog sabora, raspravljali o mnogim  gorućim temama misijskog djelovanja Crkve u Europi i u svijetu, posebno analizirajući situaciju na  temelju apostolskih pobudnica  Evangelii nuntiandi pape Pavla VI. i  Evangelii gaudium pape Franje.

Svi sudionici susreta posjetili su prostore Grada Preloga gdje ih je srdačno dočekao gradonačelnik Grada Preloga Ljubomir Kolarek. Istaknuta je dugogodišnja povezanost duhovne i svjetovne vlasti u Prelogu što je itekako pomoglo razvoju Grada Preloga. U Župnoj crkvi sv. Jakoba ap.st. služena je Sveta misa koju je predvodio varaždinski biskup monsinjor Josip Mrzljak. U svečanoj povorci sudjelovali su vatrogasci iz Preloga, članovi Misijske grupe te članovi Kulturne udruge Seljačka sloga Prelog. Prigodnim druženjem susret je nastavljen u dvorani Pastoralnog centra Blaženog Alojzija Stepinca.