Križni put na Cvjetnu nedjelju prošao ulicama Preloga

20.03.2016
U poslijepodnevnim satima protekle nedjelje, ulicama se Preloga uputila kolona hodočasnika slijedeći križ. Tijekom hoda, obišli su 14 postaja na kojima su razmišljali o Božjem milosrđu, Isusovoj muci i teškoćama života moleći postaje Obiteljskog križnog puta. Postaje su predvodili župljani i kapelan vlč. Karlo Šimek. Poseban je doprinos župnog pjevačkog zbora koji je cijelo vrijeme hoda pratio pjesmom.

Tako je izgledao tradicionalni Križni put ulicama župe Prelog održan po 12. puta 20. ožujka 2016. na nedjelju muke Gospodnje, poznatije po imenu Cvjetnica. Broj sudionika se kretao između 300 i 400, jer su neki sudjelovali na dijelu hodočašća – kako je već tko mogao. Kolona se kretala od župne crkve svetog Jakoba prema piljevima u ulici Kalmana Mesarića, zatim prema kapeli Marije Magdalene u ulici Stjepana Radića i dalje prema novoj kapeli Blažene Djevice Marije Majke Milosti na Jugu. Hodočašće je nastavljeno prema velikom križu na Dravi, pa kroz Sajmišnu prema križu na raskršću u Ludbreškoj i svetom Lovri kod Srednje škole. Slijedeća je postaja bila kod Žalosnog Isusa u Čakovečkoj, pa križ prema Čehovcu na Hrupinama. Mjesno groblje nezaobilazna je postaja, a sam je Križni put završen tamo gdje je i započeo – u župnoj crkvi. Križni je put bio dug nešto više od 9 kilometara, što je u vremenskom trajanju odgovaralo 3 sata i 45 minuta. Započeo je u 15 sati, a završio je u 18,45 sati.

Na nekoliko su postaja domaćini dočekali kolonu hodočasnika nudeći im okrepu što je mnogima olakšalo samo hodočašće. Čaša napitka ili kakav zalogaj obradovali su mnoge, kao i sama činjenica da ih netko dočeka i s blagoslovom otprati dalje na put. I na taj je način ovaj križni put dao svoj doprinos izgradnji prijateljstva i zajedništva ljudi naše župe i mjesta. Molitva, zajedništvo, prijateljstvo, davanje i primanje kvalitetna su obilježja kršćanskog života.

S. Benč