Listić sv. Jakoba

16.02.2014
Kliknite za pregled

VI. NEDJELJA KROZ GODINU

U ono vrijeme: Reče Isus svojim učenicima:

»Uistinu kažem vam: ne bude li pravednost vaša veća od pravednosti pismoznanaca i farizeja, ne, nećete ući u kraljevstvo nebesko. Čuli ste da je rečeno starima: Ne ubij! Tko ubije, bit će podvrgnut sudu. A ja vam kažem: Svaki koji se srdi na brata svoga, bit će podvrgnut sudu.

Čuli ste da je rečeno: Ne čini preljuba! A ja vam kažem: Tko god s požudom pogleda ženu, već je s njome učinio preljub u srcu.

Čuli ste još da je rečeno starima: Ne zaklinji se krivo, nego izvrši Gospodinu svoje zakletve.

A ja vam kažem: Ne kunite se nikako! Vaša riječ neka bude: 'Da, da - ne, ne!' Što je više od toga, od Zloga je.«

Iz evanđelja po Mateju  (Mt 5,20-22a.27-28.33-34a.37)

DOBRI ČOVJEK U PAKLU

Pred paklenim vratima bila je velika gužva. Upravo se popravljao Pločnik dobrih namjera, te je trenutno u paklu bilo slobodno još samo jedno mjesto. Đavao je izašao van da odabere najgoreg grešnika. Tražio je ubojice, bludnike, oholice, mrzitelje, klevetnike, ili možda pronađe i štogod gore. Bilo je teško odabrati najgoreg. Promatrao je ljude i ispitivao ih. Odmjerio je gomilu ljudi s jednog kraja na drugi.

- Što je zapravo s vama, gospodine? Da, da, vi što ondje sami stojite? Što ste vi učinili? -

- Ništa, - odvrati čovjek – ja sam dobar čovjek i zabunom sam došao ovamo.

- Ipak ste morali nešto učiniti. Svaki čovjek nešto zgriješi! – uvjeravao ga je đavao.

- I ja sam u to uvjeren, - reče dobri čovjek – ali ja sam se držao podalje od toga. Vidio sam da ljudi progone braću, ali ja nisam nikad imao djela s njima. Oni su mirno gledali kako djeca gladuju, u ropstvo su ih prodavali, slabe su gazili, i siromahe uništavali. Posvuda oko mene obogaćivali su se ljudi nedjelima svake vrste. Ja sam jedini odolijevao napasti i nisam ništa od toga činio. –

- Baš ništa? – priupita ga đavao u nevjerici – Jeste li doista sigurni da ste sve to mirno promatrali? –

- Pred svojim vlastitim vratima! – odgovori dobri čovjek.

- I niste niša poduzeli? – ponovno će đavao.

- Ne!

- Uđi sine moj: mjesto pripada tebi!

I kad je uvodio "dobroga" čovjeka odmaknu  se đavao u stranu da  ga  ne  bi slučajno dodirnuo.

(prema Calderonu)