MOLITVENA ZAJEDNICA Sv. JUDA TADEJ

Molitvena zajednica Sv. Jude Tadeja djeluje od 11.10.2012. godine u župi Sv. Jakoba. Zajednica broji tridesetak članova koji se redovito, svake subote u 18.00 sati okupljaju u vjeronaučnoj dvorani na Župnom dvoru. Promičemo duhovnost zajedništva i ljubav prema molitvi kojom se radosno slavi Gospodin. Kroz razne karitativne aktivnosti i hodočašća, nastojimo širiti i donositi Kristovu ljubav i zajedništvo svima potrebitima. Njegujemo kršćansku duhovnost utjecanja molitvenim zagovorima svecima, a naročito Sv. Judi Tadeju i gajimo pobožnost prema Blaženoj Djevici Mariji. Želja nam je da kao vjernici, molitvom damo svoj doprinos društvu i župnoj zajednici te da na pristupačan način posredujemo Božju riječ svojim bližnjima.

Cilj molitvene zajednice je poticanje i vršenje evangelizacije kojom bi se ljudima približilo da spoznaju i iskuse Boga, s njim nastave živjeti, te i sami postanu „svijetlo svijeta i sol zemlje“. Molitvena zajednica Sv. Jude Tadeja je otvorenog karaktera, što znači da svatko može doći, vidjeti kako molimo, slavimo i nastojimo biti svjedoci Božje prisutnosti i ljubavi u ovom svijetu.

Ukratko o Sv. Judi Tadeju

Sv. Juda Tadej svetac je kojeg širom svijeta vjernici zazivaju u velikim potrebama i teškim nevoljama. Blagdan svetih apostola Šimuna i Jude Tadeja slavi se 28.listopada.

Zaštitnik je teologa, pisaca, knjižničara, izdavača knjiga i novina, skladatelja, slikara, prijateljstva, Male Azije te mnogih biskupija i župa u raznim dijelovima svijeta. Njegov simbol na slikama je orao.

Sv. Juda Tadej porijeklom je iz Galileje. Roditelji su mu bili Zebedej i Sv. Saloma. Bio je učenik Ivana Krstitelja, zatim je sa Sv. Andrijom pošao za Kristom. Najmlađi je i Isusu najmiliji učenik. Zajedno je s Petrom i Jakovom kada Isus, u Kafarnaumu, ulazi u Petrovu kuću kako bi mu ozdravio punicu (Mk 1,29); s ostalom dvojicom slijedi Krista u kuću nadglednika sinagoge Jaira, čija je kći vraćena u život (Mk 5,37); slijedi ga dok se uspinje na goru Tabor gdje će svjedočiti Preobraženju Gospodnjem (Mk 9,2); uz njega je na Maslinskoj gori kad, pred veličinom Hrama, izgovara besjedu o svršetku grada i svijeta (Mk 13,3); blizu mu je kad se u Getsemanskom vrtu povlači kako bi uputio molitvu Ocu prije muke (Mk 14,33).Prvog dana Pashe zajedno s Petrom, s kojim je uvijek gajio najdublje prijateljstvo, po Isusovom zahtjevu priprema i posljednju večeru (Lk 22,8).

Za vrijeme Posljednje večere, Juda Tadej, postavio je Isusu važno pitanje: „Gospodine, kako to da ćeš se objaviti nama, a ne svijetu? (Iv 14,22).“ Isus mu je odgovorio: „Ako me tko ljubi, držat će moju riječ, i moj će ga Otac ljubiti; k njemu ćemo doći i kod njega se nastaniti. Tko mene ne ljubi, ne drži mojih riječi. Riječ koju slušate nije moja, već od Oca koji me posla. - Ovo sam vam govorio boraveći s vama. A Branitelj, Duh Sveti, kojega će Otac poslati zbog mene, naučit će vas sve i sjetiti vas svega što vam rekoh" (Iv 14,23-26).“

Sveti Juda Tadej prisustvovao je događaju, kada je Duh Sveti sišao na apostole pa se često na njegovim slikama, nalazi plamen iznad njegove glave, kao simbol Duha Svetoga.

Juda Tadej napisao je kratku poslanicu pod nazivom „Poslanica Jude apostola“, koja se nalazi u Novom zavjetu na pretposljednjem mjestu, ispred Otkrivenja.