ODRŽANA DUHOVNA OBNOVA „OBRATITE SE I VJERUJTE EVANĐELJU!“

14.03.2014

U petak, 14. ožujka 2014., u prepunoj dvorani pastoralnoga centra bl. Alojzije Stepinac, u našoj se župi održala duhovna obnova, koju je organizirao Caritas župe sv. Jakoba, pod nazivom „Obratite se i vjerujte evanđelju!“ Duhovnu obnovu predvodio je prof. dr. sc. o. Mijo Nikić, DI zajedno sa doktoricom medicine Marinom Jurčić.

U prvom dijelu duhovne obnove, prof. Nikić upoznao nas je sa dijelovima ljudske psihe, te na temelju tih istih razina objasnio na kojem području vrebaju kakve napasti ili se mogu naći kakvi nedostatci.

Nakon toga o. Nikić je na temelju teksta svetoga pisma progovorio o ljudskim kušnjama i o napastima u kojima čovjek najviše pada te o mjestima gdje se čovjek treba osobito boriti. To je prije svega trostruka borba: protiv demonskih sila, protiv duha ovoga svijeta i vlastitih požuda; za što je potrebno trostruko obraćenje: intelektualno, emocionalno i nagonsko.

Slijedeći dio imala je Marina Jurčić, dr. med. koja je progovorila o stresu – izazovu i problemu današnje svakodnevnice te je objasnila medicinski vidik toga problema i dala savjete kako prevladati ili izbjeći stres.

Sam završetak nagovora duhovne obnove bio je posvećen uravnoteženom životu u kojem duh, duša i tijelo žive u skladu. U tom dijelu predavači su dali 25 savjeta za zdrav i osmišljen život koji donosimo u nastavku.

Duhovna obnova imala je vrhunac u svetoj misi nakon koje je bilo euharistijsko klanjanje za vrijeme kojeg je prof. Nikić molio molitve ozdravljenja.

SAVJETI ZA ZDRAV I OSMIŠLJEN ŽIVOT!

1. Idite u isto vrijeme na počinak prije ponoći i spavajte 6-8 sati!
2. Dnevno budite tjelesno aktivni i krećite se 30 minuta – po mogućnosti u prirodi!
3. Redovito doručkujte prije podne!
4. Pijte svakodnevno barem 1.5 litara vode!
5. Smanjite unos masne, slane i slatke hrane!
6. Jedite svakodnevno voće i povrće!
7. Održavajte primjerenu tjelesnu težinu!
8. Postite jednom tjedno, to je zdravo za dušu i tijelo!
9. Ne pušite! Svaka cigareta skraćuje život!
10. Izbjegavajte alkohol ili ga uzimajte umjereno!
11. Svakodnevno se molite, meditirajte i čitajte sveto pismo, to jača duhovnu dimenziju i pomaže u nadvladavanju stresnih situacija!
12. Opraštajte drugima i molite za oproštenje, to osigurava duši mir i radost te donosi miran san!
13. Živite u istini, to je najbolja prevencija protiv neuroze!
14. Nesebično volite druge. Ljubav je najbolji znak dobrog duševnog zdravlja!
15. Svaki dan učinite barem jedno dobro djelo (posjet bolesniku, starom i nemoćnom susjedu,…), to i Bog nagrađuje!
16. Slušajte uvijek svoju savjest, ona je najbolji vođa kroz život. Bog nam kroz nju govori što treba činiti, a što izbjegavati!
17. Nemojte živjeti s krivnjom na duši, ona razara dušu i stvara podlogu za psiho-somatske bolesti!
18. Ne potiskujte emocije, one su vaša snaga. Nemojte reagirati impulzivno, nego kontrolirano izražavajte svoje osjećaje!
19. Mislite pozitivno i kreativno. Ono što mislite o sebi počinje se ostvarivati u vašem životu!
20. Vjerujte u Boga i imajte povjerenja u ljude. Vjera je sila koja pobjeđuje ovaj svijet!
21. Unesite što više smijeha u vaš život. Smijeh razveseljuje srce i uljepšava lice!
22. Imajte visoke ideale, a nemojte si umišljati da ste ih već postigli!
23. Budite ponizni i učite iz svojih pogrešaka. Vjerujte u istinu koju je napisao sv. Pavao: «onima koji ljube Boga, sve se okreće na dobro»!
24. Budite uvjereni da vas Bog neizmjerno voli kao svoju djecu!
25. Često ponavljajte u sebi misao sv. Pavla: «sve mogu u onome koji me jača!» i vjerujte u tu istinu!