ODRŽANO PREDAVANJE „INICIJATIVA ZA ŽIVOT“

30.09.2014
U utorak 30. rujna 2014. u našoj je župi gostovao Ante Čaljkušić voditelj inicijative pod nazivom 40 dana za život.

U sklopu Tjedna Caritasa koji je posvećen temi obitelji osobitu pažnju zavrijedila su djeca koja su još u majčinoj utrobi. Tih 9 mjeseci koje je proveo svaki čovjek pod majčinim srcem zahtijeva osobitu pažnju, osobitu ljubav i njegu i značajna odricanja.

Budući da u Hrvatskoj još uvijek postoji zakon koji dopušta ubijanje još nerođene djece i s obzirom da se u hrvatskom društvu abortus nameće kao veliki problem, u našu je župu bio pozvan Ante Čaljkušić, inače diplomirani teolog, koji je voditelj inicijative 40 dana za život – Hrvatska.

U svom izlaganju ukratko nam je predstavio inicijativu koja je svjetska – svi krajevi svijeta uključeni su u molitvu i post za nerođenu djecu; ona je ekumenska – što označava da članovi svih religija i denominacija koji cijene ljudski život  mogu sudjelovati u ovoj inicijativi; i konačno ona je molitvena pro-life inicijativa – što znači da joj je cilj očuvati život, osobito onaj život koji je još u majčinoj utrobi.

Gospodin Čaljkušić spomenuo je 3 elementa te inicijative, a to su prije svega molitva i post – koji su utemeljeni na samom Svetom Pismu, gdje se molitvom i postom moli za spas nerođene djece, za sve one majke koje osjećaju pritisak obitelji ili društva, te za sve one koji na bilo koji način sudjeluju u strašnom zločinu pobačaja. Drugi element jest miroljubivo bdijenje gdje se članovi inicijative okupljaju ispred bolnica kako bi miroljubivo molili i bdjeli za nerođene. Trenutačno su gradovi koji su prihvatili inicijativu: Zagreb, Sisak, Vinkovci, Split, Osijek, Rijeka kao i drugi. Treći element jest osvješćivanje zajednice. Tijekom 40 dana šalje se poruka u sve kutke naše zajednice o važnosti i neprocjenjivosti ljudskog života. Javnost se informira o kampanji reportažama, na internetskim portalima, gostovanjima na televiziji i radiju.

Na kraju samog izlaganja gospodin Čaljkušić izrekao je da ta inicijativa potiče ljubav prema nerođenom životu, prema onima koji nemaju nikakve mogućnosti braniti se, a čiji je život u opasnosti. Molitvom i postom dajemo glas onima koji glasa nemaju i uz to spašavaju se mnogi ljudski životi, a ljudski život nema cijene.

U tijeku je molitvena kampanja koja je započela 24. rujna i traje do 2. studenog 2014. godine gdje se svatko još može pridružiti molitvi protiv pobačaja i za zaštitu života.

Više informacija: 40 dana za život