Paljenje 3. adventske svijeće

12.12.2015
U subotu navečer 12. prosinca u 18,300 sati na trgu Sv. Jakoba zapaljenja je već po običaju treća adventska svijeća čime se označava početak novog adventskog tjedna i približavanje svetkovine Božića. Ovu treću adventsku svijeću zapalio je saborski zastupnik g. Dragutin Glavina koji je ujedno i bivši gradonačelnik grada Preloga. Ova treća adventska nedjelja zove se nedjelja Gaudete – tj. radujte se. Radujte se jer je Gospodin već blizu. Obred paljenja III. adventske svijeće predvodio je msgr. Milan Šimunović, svećenik Riječke nadbiskupije uz koncelebraciju župnika preč. Antuna Hoblaja Obred je svojim pjevanjem uljepšao Mješoviti zbor župe Prelog pod ravnanjem gđe. Jasminke Pervan, mag. mus, a g. Željko Sokač čitao je uvod.

Zapalili smo i treću svijeću na adventskom vijencu. Zapitajmo se svi na samom početku je li više svjetla u našem vjerničkom životu – tj. jesmo li u odnosu na prvu (subotu) nedjelju s jednom zapaljenom svijećom, bolji, pravedniji, ljudi s više djelotvorne vjere?

Crkva nas poziva na promjenu života, jer će svaki koji ne iskoristi ovo vrijeme tako, biti zatečen iznenadnim dolaskom ili posječen kao nerodno drvo – kako smo bili upozoreni kroz dvije nedjelje koje su već iza nas!

Vratimo se mi malo na sam početak našega razmišljanja; pomalo palimo svijeće i dajemo svjetlu da se rasplamsa i da bude i jače i jasnije, te da svima oko nas – ali nama osobno ponajviše, pomogne biti ono što u psalmu molimo da budemo u stvarnosti blagovjesnici ubogima, što i jest naše poslanje. No, Jakov apostol govori nam danas (III. Nedjelje) baš poput melema na ranu, jer s toliko blagosti i dobrote pokušava nas privesti na put, na kojem nam je biti strpljiv ali u isto vrijeme i odlučan da sa srcem očvrsnutim spremni dočekamo dolazak Gospodnji, tj. Božić u kojem nam Bog po Isusu Kristu, svome Sinu iznova dolazi. Budimo svjesni i ovoga: ovaj svijet više od reda voli nered, od rada nerad, od istine laž, a od dobra zlo i pokvarenost…i baš zato treba nas vjernike da budemo drukčiji, sol zemlje i svjetlost svijeta.