Paljenje II. adventske svijeće

Pictures with the article 5
05.12.2015
U subotu navečer 5. prosinca u 18,00 sati na trgu Sv. Jakoba zapaljenja je već po običaju druga adventska svijeća čime se označava početak novog adventskog tjedna i približavanje svetkovine Božića. Prvu adventsku svijeću zapalio je gradonačelnik grada Preloga g. Ljubomir Kolarek, a drugu g. Goran Gotal predsjednik Gradskog vijeća grada Preloga. Obreda paljenja I. i II. adventske svijeće predvodio je msgr. Milan Šimunović, svećenik Riječke nadbiskupije uz koncelebraciju župnika preč. Antuna Hoblaja i župnog vikara vlč. Karla Šimeka. Obred je svojim pjevanjem uljepšao Mješoviti zbor župe Prelog pod ravnanjem gđe. Jasminke Pervan, mag. mus.

I ove godine smo, davno prije početka došašća, zaslijepljeni blještavilom i zagušeni bukom. Božićni štimung je zahvatio cijelu zemlju. Zagospodario je trgovima i ulicama, uvukao se u izloge i strši na plakatima premda na prvi niti i koji drugi pogled ne biva jasno kakve veze ima Božić s time? Lake melodije i božićni popusti. I mediji se Božićem bezobzirno služe kako bi postali popularniji i praćeniji, a stereotipi se gomilaju. Posvuda blještavilo i buka.

Valja nam napokon prihvatiti činjenicu da postoje Božić i božić. Božić pisan velikim početnim slovom je otajstvo rođenja Božjega za koje se pripremamo molitvom, pokorom i djelima milosrđa. Božić pisan malim početnim slovom je parada površnosti i kiča. Negdje usput je Božić izgubio početnu uzvišenost i pretvorio se u prizemni, sitni božić.

I ove godine ima onih koji podižu svoj glas protiv takvog načina ponašanja i trude se dokazati kako smisao Božića nije u trošenju i rasipanju. Dakako da su u pravu. No, slutim da je nerazborito trošiti energiju na popravljanje nepopravljivoga. Zar je moguće u buci čuti staloženi glas razuma? Zar je moguće u blještavilu primijetiti tračak istine koji prosvjetljuje srce i ponašanje? Ta blještavilo i postoji zato da zaslijepi čovjeka. Da mu onemogući da stvari vidi onakve kakve doista jesu. I buka postoji zato da zaguši čovjeka. Da ne čuje stvari onakve kakve doista jesu.

Čini mi se razboritije ovo malo snage i vremena što su nam darovani upotrijebiti pametnije. Ne treba govoriti o onom što zaglušeni ionako neće čuti niti ukazivati na ono što zaslijepljeni ionako neće vidjeti. Potrebno je činiti ono što možemo i što će biti učinkovito. Prije svega, potruditi se da sami ne budemo zaslijepljeni niti zagušeni. Da u svakom trenutku možemo čuti ono što nam govori Božić i vidjeti ga kako bismo ga mogli nasljedovati. Potom je potrebno izgrađivati zajedništvo. Pritom se ne smijemo opterećivati brojnošću onih koji u Krista vjeruju. Zreli, autentični i opredijeljeni čovjek je put Crkve. Neka nam sada, ova druga svijeća koju ćemo zapaliti simbolično poveća svjetlo koje će nas kroz ovaj tjedan voditi.