PROSLAVLJEN XIX. TJEDAN CARITASA ŽUPE PRELOG

29.09.2014

Fotografije: Studio VIPRO

Tjedan pred Kruničarsko proštenje posvećen je Caritasu i karitativnoj djelatnosti. Kao što je to bio slučaj proteklih godina, i ove godine je od 28. rujna do 5. listopada s različitim sadržajima obilježen 19. Tjedan Caritasa župe Prelog.

Tjedan je započeo predstavljanjem programa u nedjelju 28. rujna gdje su se župljanima ukratko predstavili događaji ovoga Tjedna. Ovaj tjedan imao je za misao vodilju:  Obitelj – svetište ljubavi i života!

U ponedjeljak je tako bio Dan djelotvorne ljubavi gdje su župljani i svi ljudi širokoga srca mogli dostaviti svoje darove za Caritas koji će biti podijeljeni onima koji su stvarno najpotrebniji.

U utorak, 30. rujna, bio je dan posta i molitve za nerođenu djecu. Budući da je tema ovoga Tjedna bila posvećena obitelji, ovaj je dan bio osobito posvećen molitvi za one koji nisu ili neće imati prilike doživjeti život u obiteljima – nerođenoj djeci. Prije misa bila je molitva za nerođenu djecu, nakon toga sveta misa, a poslije svete mise bilo je predavanje pod nazivom „Inicijativa za život“ koje je održao Ante Čaljkušić, inače voditelj inicijative „40 dana za život“ i ujedno član udruge Betlem koja se bavi zbrinjavanjem majki i djece koja su trebala biti pobačena. Više o predavanju možete pročitati OVDJE.

U srijedu započeo je listopad, mjesec krunice, pa je na taj dan već tradicionalno održan susret župljana sa članovima i volonterima kluba „Duga“ – koji se bavi s osobama s posebnim potrebama. Za tu prigodu članovi Misijske zajednice Sv. Male Terezije održali su mali prigodni igrokaz.

U četvrtak je proslavljen Dan euharistije. Na taj dan bio je blagoslov kruha u Srednjoj školi Prelog, a značenje i zahvalnost prema kruhu nastavljeno je i navečer kada je u našu crkvu u Prelogu stigla i relikvija Predragocjene Krvi Kristove iz Ludbrega gdje je izložena na štovanje. Nakon molitve krunice slijedila je sveta misa koju je predvodio župnik i čuvar svetišta Krvi Kristove u Ludbregu msgr. Josip Đurkan. U prigodnoj homiliji osvrnuo se na geslo Tjedna Caritasa te je spomenuo da uz ovo svetište u kojem se Crkva sabire, postoji još ono važnije svetište, a to je obitelj – mala Crkva – u kojoj klica vjere sazrijeva molitvom i sakramentima. Nakon svete mise održano je i euharistijsko klanjanje pod obje prilike koje su predvodili članovi molitvene zajednice Krvi Kristove iz Ludbrega. Cjelovečernji susret završen je druženjem u Pastoralnom centru.

U petak održan je blagoslov kruha u Osnovnoj školi Prelog u prije i poslijepodnevnoj smjeni. Navečer je svetoj misi prethodila molitva krunice, a sama sveta misa bila je misa zahvalnica za sve ovogodišnje 80-godišnjake. Poslije svete mise svi 80-godišnjaci imali su zajednički susret i druženje u Pastoralnom centru.

U subotu je već tradicionalno bio posvećen samom kruhu te su članice Caritasa izložile u sklopu dana zahvalnosti i dana kruha i svoje proizvode kojima su željele obilježiti svoju zahvalnost Bogu na svim darovima koje od njega primamo.

U predvečerje nedjelje, našeg Kruničarskog proštenja, bila je molitva svete krunice i sveta misa koja je završila prigodnom procesijom sa svijećama i kipom Blažene Djevice Marija po crkvenom dvorištu.

U nedjelju bio je uistinu veliki dan za našu župu. Svečanom koncelebriranom svetom misom u 11 sati koju je predvodio msgr. Juraj Batelja, postulator kauze za proglašenje svetim blaženog Alojzija Stepinca, naša je župa obilježila trostruko slavlje. Ponajprije tu je bio završetak Tjedna Caritasa u kojem smo na prigodan način zahvaljivali za daru života i daru obitelji u našoj župi. Zatim smo tom svetom misom proslavili Majku Božju – Gospu od Krunice tj. Kruničarsko proštenje. A kao posljednje, ali ne najmanje važno, proslavili smo nedjelju zahvale za sve Božja dobročinstva kojima nas daruje svakoga dana – od plodova zemlje, sunca i kiše, do plodova ljubavi, radosti i zajedništva.

Msgr. Batelja se u svojoj propovijedi dotakao svih triju točaka te osobito stavio svoj naglasak na važnost molitve krunice u životu blaženog Alojzija Stepinca, ali i važnosti molitve uopće za život jednog kršćana.

Tjedan Caritasa završio je koncertom našeg župnog Mješovitog pjevačkog zbora o 100. obljetnici pisanog traga o postojanju zbora - kojim su željeli počastiti župljane za tu važnu obljetnicu. Više o koncertu možete pronaći OVDJE.