PROSLAVLJENA 680. OBLJETNICA CRKVE SV. LOVRE U CIRKOVLJANU – LOVREČE

10.08.2014

U nedjelju, 10. kolovoza 2014. godine, u Cirkovljanu, proslavljena je 680. obljetnica prvog spomena crkve sv. Lovre, prigodom koje je varaždinski biskup msgr. Josip Mrzljak blagoslovio novoobnovljeni oltar posvećen Sv. Lovri.

Crkva se inače prvi put spominje na popisu župa Zagrebačke biskupije iz 1334. godine kao jedina crkva u Međimurju posvećena Sv. Lovri. Zvonik je podignut između 1813. I 1825. godine, a građen je bio za župnika Stjepana Fokyja, koji je župničku službu nastupio u Prelogu 1813. godine.

Na zidu prema cesti nalazi se sunčana ura sa slikom međimurskoga krajolika s natpisom. Unutrašnjost je oslikana iluzionističkim slikama. Kanonski vizitator Andrija Jandrić spominje 1864. godine da je crkvu 1844. godine oslikao slikar Klumpar, što se odnosi na svetište, dok je crkva očito ranije bila oslikana. Kanonske vizitacije iz 1688. godine spominju daje crkva bila obijeljena, a iz 1793. godine, da je oslikano svetište. Ostale slike u lađi i u svetištu rad su Jakoba Brollo iz 1869. godine.

Ove, 2014. godine započela je i dovršena obnova oltara u spomen na taj veliki jubilej 680. godišnjice. Oltar predstavlja dio zaštićenog inventara upisanog u registar kulturnih dobara Republike Hrvatske. Glavni oltar sv. Lovre, uz pokrajnje oltare sv. Barbare i sv. Fabijana i Sebastijana izradio je stolarski majstor Antonius Pitsch podrijetlom iz Moravske, a slike je izradio Friulski pinktor iz Gemone Jakov Brollo.

Oltar je dovršen 1839. godine, a u pisanim izvorima spominje se 1841. godine u kanonskim vizitacijama.  Oltar je obnovio konzervator i restaurator Velimir Ivezić, a blagoslovio ga msgr. Josip Mrzljak na blagdan Sv. Lovre.

Samoj proslavi prethodila je trodnevna duhovna priprava koju je predvodio msgr. Blaž Horvat, rektor varaždinske katedrale da bi na sam blagdan Sv. Lovre jutarnju svetu misu predvodio vlč. Antun Štefan, nacionalni ravnatelj Papinskih misijskih djela u Hrvatskoj.

Glavnu, svečanu i koncelebriranu svetu misu predvodio je msgr. Josip Mrzljak, varaždinski biskup u koncelebraciji s svećenicima iz donjomeđimurskog dekanata kao i svećenicima rodom iz župe Prelog.

U homiliji, biskup se osvrnuo na pojam svetaca kao takvih kao i pojam mučenika koji nisu samo stvar prošlosti, već su isto tako stvar sadašnjosti povezujući Sv. Lovru s kršćanima koji mučeništvo prolaze u zemljama bliskog Istoka. Također je spomenuo da je put svetosti težak put, ali on jedini vodi do Božjeg kraljevstva kojeg su svojim životom i sveci nastojali ostvariti pružajući nam uzor i primjer puta kršćanskog života kojim smo pozvani ići.

Na kraju slavlja župnik preč. Antun Hoblaj zahvalio je ocu biskupu, župnom mješovitom zboru Sv. Jakoba u Prelogu, dječjem zboru u Cirkovljanu koji su animirali slavlje vatrogascima DVD Cirkovljan, nogometašima NK „Naprijed“ Cirkovljan, Zrinskoj Gardi Čakovec, kao i mjesnom odboru, i svima ostalima koji su na bilo koji način doprinijeli u proslavi ovoga jubileja.