PROSLAVLJENA OTAJSTVA VAZMENOG TRODNEVLJA

18.04.2014
I ove godine je u našoj župi bilo svečano proslavljeno vazmeno trodnevlje. Ponajprije tu je bio Veliki četvrtak kada su svećenici Varaždinske biskupije u jutarnjim satima u zajedništvu sa biskupom msgr. Josipom Mrzljakom u Varaždinu proslavili ustanovu svećeničkoga reda.

Poslije podne u župi je održan spomen na Isusovu posljednju večeru koju je predvodio župnik preč. Antun Hoblaj na kojoj su vjernici mogli doživjeti obred pranja nogu apostolima koje su uprizorili mladi naše župe. Također je kroz pjesmu i molitvu uprizorena zapovijed ljubavi koju je Isus dao na o istoj posljednjoj večeri. Nakon same mise ostali smo u kratkom razmatranju nad Isusovom potresenošću u Getsemanskom vrtu.

Na Veliki petak u spomen Isusove smrti održani su obredi velikoga petka koji su se sastojali od službe čitanja gdje su osobitu ulogu činili pjevači našeg mješovitog župnog zbora koji su i ove godine pjevali muku. Zatim je slijedio obred klanjanja drvu križa nakon kojeg je uslijedila sveta pričest vjernika. Nakon pričesti ostali smo još u kratkoj tišini i molitvi na Božjem grobu.

Velika subota prijepodne bila je u znaku tišine gdje su vjernici u miru i tišini posjećivali Božji grob, prisjećajući se na Isusovu smrt i muku koje su željeli ovim poklonom, barem malo, biti dionici. Navečer je započela najsvečanija i najsvetija noć kada je Krist svojim uskrsnućem oslobodio ljudski rod od grijeha i smrti. Bdijenje je započelo s blagoslovom ognja i uskrsne svijeće nakon čega je uslijedio hvalospjev uskrsnoj svijeći, a zatim služba čitanja u kojoj smo imali prilike čuti Božju povijest spasenja. Nakon službe riječi slijedila je krsna služba i blagoslov krsnoga studenca, a nakon toga slijedila je euharistijska služba.

Sam Uskrs proslavilo je mnoštvo ljudi prije svega na svetim misama koje su bile u jutarnjim satima u Prelogu, kao i u filijalama Otoku i Cirkovljanu, a završetak slavlja bio je s večernicom na kojoj su vjernici otpjevali himan Tebe Boga hvalimo.

FOTOGALERIJU MOŽETE POGLEDATI OVDJE