PROSLAVLJENA SVETKOVINA PRESVETOG TIJELA I KRVI KRISTOVE – TIJELOVO U PRELOGU

19.06.2014

Fotografije: Studio VIPRO

U našoj je župi 19. lipnja 2014. proslavljena svetkovina Presvetog Tijela i Krvi Kristove ili Tijelovo.

Blagdan Tijelova nastaje u 13., a na cijelu Zapadnu Crkvu proširuje se u 14. stoljeća kao blagdan euharistije. Tijelovska procesija postaje sastavnim dijelom proslave blagdana Tijelova u kojoj kršćani svjedoče svoju vjeru u stvarnu prisutnost Kristovu u prilikama kruha i vina. Svetkovina Tijela i Krvi Kristove upućuje nas, s jedne strane, na ono bitno: na Boga koji je u euharistiji, u prilikama kruha i vina trajno prisutan u čovjekovoj sredini.

Tako smo i u našoj župi željeli posvjedočiti stvarnu prisutnost Isusovu pod prilikama kruha i vina na podnevnoj svetoj misi koja je završila Tijelovskom procesijom koja je išla župnim dvorištem, ulicom N. Tesle, Prvomajskom i Sajmišnom ulicom da bi na kraju došli do župne crkve.

U procesiji je ove godine bilo uključeno i tridesetak sportskih, humanitarnih i kulturnih udruga s područja župe sv. Jakoba ap. st. Prelog. Nakon svete mise i procesije slijedilo je druženje na župnom dvoru.