Upaljena druga adventska svijeća

03.12.2022

U subotu, 3. prosinca, na Trgu sv. Jakoba ispred župne crkve upaljena je druga adventska svijeća. Drugu adventsku svijeću upalili su ovogodišnji kandidati za sakramente svete ispovijedi i prve pričesti u zajedništvu s njihovim roditeljima i okupljenim vjernicima. Obred paljenja druge adventske svijeće predvodio je župni vikar Dominik Cestar, u zajedništvu s župnikom Antunom Hoblajem.

„Proroci su čuvali upaljenu nadu izabranog naroda. Danas palimo drugu svijeću na adventskom vijencu, Svijeću spasenja, i pogled nam je snažnije usmjeren prema Betlehemu. Iz drevnog panja niče klica, a pustinja rađa neočekivanim cvijetom. Cijelo se čovječanstvo budi i izlazi iz tjeskobe, jer se Bog rađa u našem tijelu. Molimo Gospodina da svatko od nas otvori svoj život, da bi nicala, cvala, rađala se i ostane upaljena nada u našem srcu.“ kazao je na početku slavlja g. Željko Sokač.

„Drugu svijeću na našem adventskom vijencu pale ovogodišnji prvopričesnici zajedno sa svojim roditeljima. Na simboličan način oni u rukama drže bijele lampione, dok roditelji drže crvene lampione. Crvena boja privlači najviše pozornosti od svih boja, najuočljivija je i redovito ju volimo koristiti. Crvena je boja poznata po tome što simbolizira život i ljubav. Crvena boja nikoga ne ostavlja ravnodušnim. Roditelji i pratitelji ove djece, naših ovogodišnjih prvopričesnika upravo zato drže lampione crvene boje, simbolizirajući darovani život i ljubav ovoj djeci koja stoje ispred njih. Osim toga, oni su njihovi prvi pratitelji na putu vjerničkog života, prvi koji im govore o Bogu – pravoj ljubavi, o Crkvi – istinskoj zajednici, o ljubavi – osjećaju i životnom opredjeljenju koje nikad ne prolazi i tko god se susretne s njom ne ostaje ravnodušan. Djeca, naši prvopričesnici u rukama drže bijele lampione. Bijela se obično povezuje s nevinošću, čistoćom, mladost, svjetlost ali i novi početak. Novi početak, ili možemo slobodno reći nastavak za ovu djecu pred nama jest upravo njihova priprava za svete sakramente ispovijedi i prve pričesti. Ova mala djeca naša su mladost, naša budućnost. Mi, odrasli dužno smo u njima podržavati svjetlo vjere, svjetlo nevinosti i čistoće. Dužni smo u njihovim životima neprestano raspirivati onaj Božji milosni dar vjere, dar nade i dar ljubavi.“ kazao je vlč. Dominik u svom kratkom promišljanju i objašnjenu druge adventske svijeće.

Pjevanje na paljenju druge svijeće kao i na misi animirao je crkveni mješoviti zbor Sv. Jakob pod ravnanjem kantorice mr. Jasminke Pervan.

Nakon paljenja svijeće uslijedila je sveta misa koju je predslavio župnik Antun Hoblaj.