Uskrs u očima djece

29.03.2013

Uz sva događanja u životnoj sredini djeteta, posebno su za njega upečatljiva slavlja, obilježavanje pojedinih važnih datuma i blagdana koji pobuđuju ugodne emocije, ostaju u sjećanju, pridonose optimizmu i radosti življenja.

Prof.dr. A.Hoblaj navodi: „Zato se u radu s malom djecom na temu Uskrsa prije svega radi o ozračju i doživljavanju Uskrsne radosti koju djeca aktivno stvaraju i prenose na životnu okolinu“. Nakon dugih zimskih mjeseci očekivali smo ožujak, mjesec buđenja, mjesec kada počinje proljeće.

Uskrs se i kalendarski slavi u proljeće, kada se u prirodi proživljava novi život. Zato smo i provodili aktivnosti u kojima dolaze do izražaja stvari iz prirode:

• Obuhvatimo zemlju (od hvatanja do shvaćanja)
  • Tajna cvjetne lukovice ( povjerimo zemlji cvjetnu lukovicu)
  • Voda oživljava zemlju
  • Doživimo sunce

U korizmeno vrijeme imali smo temu Dobroga pastira, koja naglašava ljubav i brigu Boga za svakog čovjeka. Dobar pastir bezuvjetno voli i spreman je dati život za svoje ovce. Lik Dobrog pastira približava djeci muku, smrt i uskrsnuće Gospodina. Doživljavajući Isusa kao milosrdnog Samarijanca senzibiliziramo djecu za solidarnost i brigu za drugoga. Događaji Isusova svečanog ulaska u Jeruzalem pokazuje Isusa onakvog kakav on stvarno jest - kao Mesiju kakvog su prorekli proroci. Isus ide ususret svojoj patnji kraljevski, pravedno i bez pravila.

Za aktivnost „Isus s prijateljima na večeri“ mijesili smo i ispekli beskvasni kruh. Zatim smo pripremili svečani stol i okupili se oko stola kao što je Isus na Posljednjoj večeri okupio svoje prijatelje. Slijedilo je pripovijedanje biblijskog teksta, zajedničko blagovanje, zatim i zahvalnički molitveni izraz kao i likovno izražavanje na temu „Posljednja večera“

Iznenadila sam se da su djeca za vrijeme „gozbe“ stvorila svečanu i smirenu atmosferu, a beskvasni kruh im je bio „prefini“ i pojeli smo ga do zadnje mrvice.

Sve uskrsne trenutke djeca su radosno iščekivala, aktivno su se u njih uključivala i emotivno proživljavala. Osim toga kod djece se povećalo zanimanje za crtanje odnosno slušanje prilagođenih tekstova iz Bibilije za djecu.

Na Veliki petak posjetili smo u župnoj crkvi božji grob, jer ne treba odvajati smrt od uskrsnuća. Naglasak nisam stavila na Isusovu patnju, nego na radost uskrsnuća.

Tako da ove godine za djecu moje skupine Uskrs više nije bio samo „šareno jaje“.

Sve dječje osjećaje, doživljaje i nutarnje promjene nemoguće mi je opisati riječima, jer mi na žalost one nedostaju da se o tome pismeno izrazim. Prilažemo i likovne radove, koji su nastali tijekom provedbe „Uskrsnih trenutaka“ u kojima se osjeća što Uskrs znači za djecu.