Zapaljena i četvrta adventska svijeća

19.12.2015
U subotu navečer 19. prosinca, zapaljena je na Trgu Sv. Jakoba i četvrta adventska svijeća što znači da je vrijeme Gospodnjeg rođenja već sasvim blizu. Obred paljenja četvrte adventske svijeće predvodio je župni vikar Karlo Šimek zajedno sa župnikom preč. Antunom Hoblajem. Četvrtu adventsku svijeću zapalio je g. Davor Sokač, član pastoralnog vijeća župe Sv. Jakoba ap. st. Obred je svojim pjevanjem uljepšao Mješoviti zbor župe Prelog pod ravnanjem gđe. Jasminke Pervan, mag. mus, a g. Željko Sokač pročitao je uvod i meditaciju.

''Prijeko je potrebno ponoviti uvidjeti osobitu narav svjetla vjere, jer kada se njezin plamen ugasi, i sva ostala svjetla na koncu izgube na svojoj snazi. Svjetlo vjere posjeduje, naime, jedinstveno obilježje, jer je sposobno prosvijetliti cijeli ljudski život''. poručuje papa Franjo u enciklici ''Svjetlo vjere''.

Na žalost zapadni, razvijeni i moderni svijet sve je više u moralnom mraku. Svijet je to u kome se uočavaju gorčina, srdžba, pohlepa, požuda, sebičnost, nepravda, korupcija, grijeh, pretjerana težnja za potrošnjom, sklonost opojnim drogama i u kome čovjek čovjeku zadaje bol na razne  načine, a spremnost opraštanja svodi na vrlo nisku razinu. Mnogo od toga, na žalost, vrijedi i za hrvatske okolnosti.

Dolazi Božić čija je središnja priča upravo svjetlo, i to svjetlo koje sjaji iz tame, a ne u tamu! Vidljivo je to u Matejevom Evanđelju iz opisa zvijezde, koja sjaji na nebu i vodi mudrace do mjesta Isusova rođenja. I Luka govori o svijetlu koristeći sliku pastira, koji su ''pod vedrim nebom čuvali noćnu stražu kod svojih stada'' i koje u noći obasjava svjetlo kad im anđeo priopćuje Blagovijest. Za Mateja i Luku, a od onih vremena i za sve kršćane, Isus je svijetlo koje svijetli u tami. Iako ne daje opis Marije i Josipa u betlehemskoj štalici potvrđuje to u savršenoj sažetosti i Ivan: ''Svijetlo istinsko koje prosvjetljuje svakog čovjeka dođe na svijet.'' Prava je dakle slika Božića: svijetlo viđeno u tami.

Kršćani su posebice u Došašću pozvani pokazati da je ''svjetlo vjere sposobno vrednovati bogatstva ljudskih odnosa, njihovu sposobnost da budu trajni, da budu pouzdani, da obogaćuju zajednički život'', kako poručuje papa Franjo u enciklici ''Svjetlo vjere''. Božić traži od vjernika da se povedu za pastirima i da bdiju u nadi da će ugledati svjetlo u tami. A to znači da u ljudskim srcima treba biti više ushićenja nego drskosti, više djetinjeg povjerenja nego cinizma, više ljubavi nego ravnodušnosti, više opuštanja nego gorčine, više pozornosti prema drugima. Riječju: Božić bi trebao (o)značiti omekšavanje ljudskih srdaca.