Započela Jubilarna godina Božjeg milosrđa

08.12.2015
U crkvi Sv. Jakova ap. st. na svetkovinu Bezgrešnog začeća u 17,30  Karlo Šimek, župni vikar predstavio je papinu bulu „Misericordiae vultus“ – „Lice milosrđa“ koju je papa izdao povodom Jubilarne godine milosrđa. Time je započela službeno godina milosrđa koja završava slijedeće godine 2016. na blagdan Krista Kralja 20. studenog. Tijekom ove godine milosrđa papa nas poziva da pokazujemo milosrđe prema drugim ljudima, ali da i sami na sebi iskusimo Božje milosrđe u ispovijedi i na hodočašću.

Bula započinje izjavom da je lice milosrđa nebeskog Oca Isus Krist. U Isusu je milosrđe postalo živo, vidljivo i dosegnulo svoj vrhunac. Bog se također objavljuje Mojsiju kao onaj koji milosrdan i milostiv, spor na srdžbu, bogat ljubavlju i vjernošću (Izl 34,6). Bog dolazi ususret čovjeku svojim milosrđem. Razlog zbog kojeg papa Franjo proglašava izvanredni jubilej milosrđa je poziv na snažnije svjedočenje Božjeg milosrđa.

Milosrđe je veće od svakog grijeha, nitko ne može postaviti granicu ljubavi Bogu, koji oprašta. Na treću nedjelju došašća otovorit' će se Sveta vrata rimske katedrale, bazilike svetog Ivana Lateranskog. Iste nedjelje u svakoj partikularnoj Crkvi, otvaraju se vrata katedrale i vrata drugih crkava od posebnog značenja, npr. svetišta ( usp. u Varaždinskoj biskupiji: katedrala, Lepoglava, Ludbreg, i Molve). Papa želi da nadolazeće godine budu prožete milosrđem, da bismo išli ususret svakoj osobi, noseći Božju dobrotu i nježnost. Zadatak je Crkve naviještati milosrđe te biti služiteljica i posrednica Kristove ljubavi: Budite milosrdni kao što je Otac vaš milosrdan (Lk 6,36). Stoga je i geslo jubilarne godine: Milosrdni poput Oca. Papa promiče također hodočašće kako poticaj na obraćenje, iskusiti milosrđe prolazeći kroz Sveta vrata i donijeti milosrđe drugima.

Papa također daje konkretne smjernice i upute kako živjeti i osmisliti ovu godinu milosrđa. Sv. Otac nas poziva da si posvijestimo ponovno tjelesna i duhovna djela milosrđa kao ispit savjesti da bismo vidjeli živimo li kao Isusovi učenici. Tjelesna djela milosrđa su: gladna nahraniti, žedna napojiti, siromaha odjenuti, stranca primiti, bolesna dvoriti, utamničena pohoditi i mrtva pokopati. Duhovna djela milosrđa su: dvoumna savjetovati, neuka poučiti, grešnika  pokarati, žalosna utješiti, uvredu oprostiti, nepravdu strpljivo podnositi, za žive i mrtve moliti. Zatim je tu i inicijativa 24 sata za Gospodina koja će se održati u petak i subotu prije četvrte korizmene nedjelje, kada će u pojedinim crkvama ispovjednici biti na raspolaganju 24 sata onima koji se žele ispovijediti. Papa poziva ispovjednike da prigrle rasipnog sina koji se vratio kući i izraze radost što se vratio, bez postavljanja suvišnih pitanja. Sveti Otac je također predvidio da u korizmi djeluju misionari milosrđa, svećenici koji će imati vlast opraštati grijehe koji su pridržani Apostolskoj Stolici. Oni će također biti zaduženi za organiziranje pučkih misija u biskupiji, kako bi misionari bili navjestitelji radosti oproštenja. Papa je također uputio poziv na obraćenje pripadnicima zločinačkih skupina i onima koji sudjeluju u korupciji. Pozvao ih je da se odreknu zablude da su moć i novac jedino za što se isplati živjeti. Papa opisuje korupciju kao djelo tame i grešnu okorjelost srca. U svetoj godini milosrđa također će se udjeljivati oprosti koji oslobađaju čovjeka od posljedica grijeha i sprečavaju ponovni pad u grijeh. U ovoj godini milosrđa svi smo pozvani iskazivati i iskusiti Božje milosrđe.

Datoteke uz članak
„Misericordiae vultus“ – „Lice milosrđa“ pročitajte u pdf formatu 1.24 MB